V miliardovém tendru Lesů ČR 36 firem, o čtyři více než loni

Do pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva pro roky 2021 až 2025 podalo nabídky 36 firem. Loni se do tendrů 2020+ přihlásilo 32 firem. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. V tendru 2021+ je odhadovaná hodnota lesnických prací 4,5 miliardy korun a objem dřeva k těžbě je šest milionů metrů krychlových. Lesům ČR patří téměř polovina lesů a jejich nynějším hlavním úkolem je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Uzávěrka pro elektronické podání nabídek byla dnes dopoledne, následně podnik začal s jejich vyhodnocováním. Vítězné firmy by pro Lesy ČR měly začít pracovat od začátku ledna příštího roku.

Tendr je rozdělen na 29 zakázek. Firmy na ně celkem podaly 190 nabídek. Znamená to, že na jednu jednotku Lesům ČR přišlo v průměru 6,6 nabídky. Z toho plyne, že zájem firem o práci pro Lesy ČR je tak vyšší než v minulých letech. V loňském tendru 2020+ firmy podaly celkem 213 nabídek, takže na každou z 54 jednotek připadalo v průměru 3,94 nabídky. V tendru 2019+ činil průměr nabídek na jednotku 2,74 a v tendru 2018+ to bylo 3,77 nabídky.

Zakázky podnik rozčlenil do tří typů podle toho, jak dané území zasáhla kůrovcová kalamita. "Pro Lesy ČR je zásadní zpomalení a zastavení kůrovcové kalamity. Proto rozlišujeme zakázky podle územního postižení kalamitou a využíváme vlastní i cizí kapacity. To nám umožní postupovat podle aktuální situace v regionu," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček.

Soutěže se týkají těžby na 188.012 hektarech lesa, což je asi 16 procent všech lesů ve správě LČR. Ročně se počítá s těžbou 1,2 milionu metrů krychlových dřeva a zalesněním 1534 hektarů. Na 28 jednotkách Lesy ČR uzavřou pětileté kontrakty, na jedné jednotce roční.

Takzvaných kalamitních jednotek, které pokrývají území nejpostiženější kůrovcem, je osm a firmy na ně daly 49 nabídek. Firmy na nich budou těžit dřevo a dělat pěstební práce. Vytěžené dřevo si prodají samy Lesy ČR. Na dvou postkalamitních jednotkách Lesy ČR evidují 12 nabídek. Firmy na nich budou dělat pouze pěstební práce, těžbu i prodej dřeva si zajistí LČR. Komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají, se týká 19 jednotek a firmy na ně podaly 129 nabídek.

Vítězem loňského tendru 2020+ se stala těžařská skupina Petra z Hodonína, která získala kontrakty na deseti z 54 soutěžených jednotek. Za skupinou Petra se se ziskem pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma Uniles, která patří do holdingu Agrofert.

Hospodaření LČR se loni kvůli kůrovcové kalamitě propadlo do ztráty 790 milionů korun ze zisku 70 milionů v roce 2018. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen. V koncepci hospodaření Lesy ČR počítají letos se ztrátou 1,9 miliardy korun.

Zdeněk Rychtera

Autor: ČTK

 

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info