Hlavní obsah

Ministerstvo ustoupilo, lidé o volný vstup do lesů nepřijdou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Chodit na houby nebo na procházku do lesa půjde za stejných podmínek jako dosud. Ministerstvo zemědělství ustoupilo od původního plánu dát v rámci novely mysliveckého zákona vlastníkům lesů větší pravomoci zřizovat obory a zakazovat do nich vstup veřejnosti. O zpřístupnění obor tak budou i nadále rozhodovat státní úřady.

Foto: Miloš Ruml , ČTK

Prostoru pro houbaření kvůli novému zákonu o myslivosti neubude. Ministerstvo vypustilo kontroverzní část.

Článek

Proti vládnímu záměru se postupně ohradilo několik institucí a spolků. Mezi nimi například ombudsman, ekologové nebo turisté. Právě veřejný tlak přiměl ministerstvo záměr přehodnotit. „Navržený text přístupnosti obor bude z novely vypuštěn na základě řady připomínek v připomínkových řízení,“ uvedl na dotaz Novinek mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Ministerstvo návrh původně hájilo tím, že se k posílení práv vlastníků zavázalo v programovém prohlášení vlády. Současný systém označovalo za nefunkční. Jako důvod uvádělo, že spory o znepřístupnění obor často končí před soudy.

V Krušných horách se kácejí staré stromy, ekologové se bouří

Ekonomika

Změnu postoje úřadu uvítal Český svaz ochránců přírody, který se proti novele dlouhodobě ohrazoval. Podle něj by úprava vedla k tomu, že by běžní lidé do lesa vůbec nemohli chodit. Obávali se, že lesy začnou vlastníci oplocovat a ve velkém zakazovat vstup houbařům a turistům.

Uzavřených obor je v Česku asi 200 a podle ochranářů by jich po schválení zákona výrazně přibylo. To by podle ekologů znamenalo výrazný zásah do ústavních práv lidí, například toho na volný průchod krajinou a obecné užívání lesa.

Svaz upozornil také na to, že vláda už pozici majitelů obor jednou posílila. V novém stavebním zákoně zařadila oplocení obor do kategorie drobných staveb, u nichž není třeba žádat o stavební povolení. Na tom se nyní nic měnit nebude.

Vlastník se musí obhájit

V současnosti o omezení přístupu do obor, případně jejich úplném uzavření rozhoduje státní správa myslivosti. Vlastník tak před ní musí obhájit, proč je nutné prostor veřejnosti znepřístupnit. Nově by nic takového dělat nemusel a oboru by mohl uzavřít, aniž by to jakkoli zdůvodnil.

Původní návrh ministerstva vítali majitelé. Upozorňovali, že obory nejsou určené primárně k turistice, ale k chovu zvěře. Tu podle jejich názoru lidští návštěvníci lesů ruší. Svaz ochránců přírody ale prohlásil, že nová pravidla by podmínky pro zvěř spíše zhoršila. „Přehrazování přirozených migračních koridorů může vytlačit zvířata na silniční komunikace či do měst,“ uvedl ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Ministerstvo argumentovalo, že by možnosti majitelů omezilo vyhláškou. Ta by určovala, v kterých měsících má být přístup veřejnosti do obor zachován. Mělo se to týkat hlavně turistické sezony, tedy převážně letních měsíců. Zároveň dodávalo, že konkrétní doby určí nejen podle turistické aktivity, ale podle potřeb jednotlivých druhů zvěře, například období rozmnožování.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček označil původně plánovanou změnu pravidel za neakceptovatelnou. A to i za předpokladu, že by platila zmíněná vyhláška. Upozornil, že v jedné oboře může být chováno více druhů zvěře. Obával se tak, že navzdory zmiňované vyhlášce by bylo možné znepřístupnit obory celoročně.

Les není továrna na dřevo, ekologové protestovali proti lesnické novele

Domácí

Výběr článků

Načítám