Hlavní obsah

Soukromí lesníci se spojili. Chtějí si pojistit vysoké ceny dřeva

Foto: Shutterstock/astudio

Kvůli kůrovcové kalamitě se vytěžily lesy. I proto je dřevo tak drahé. Ilustrační snímek

Reklama

Stovky roztříštěných vlastníků lesů se spojily, aby prodaly dřevo za vyšší ceny. Krize vyhnala ceníky kulatiny k rekordům, ale zpracovatelé jsou na prahu recese.

Článek

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, které hospodaří na 21 procentech tuzemských lesů, založilo v lednu samostatnou obchodní firmu. Nová společnost s ručením omezením SVOL obchodní bude mít šest zaměstnanců, kteří po vzoru zemědělských družstev, jako je mlékařské družstvo JIH, budou nakupovat a především výhodněji prodávat dřevo.

Jednatelem nově vzniklé firmy je Jan Král. V plánu má v rámci nového angažmá prodat ročně stovky tisíc kubíků dřeva dřevozpracujícím podnikům, pilám, papírnám apod.

Určitě nebudeme protivahou Lesů ČR, které zobchodují ročně čtyři až šest milionů kubíků dřeva. Máme ambice, abychom hráli na trhu větší roli.
Jan Král, jednatel SVOL obchodní

„Principem je akumulovat větší množství dřeva a lesnických produktů a uvést je na trh pod jedním jménem a identifikačním číslem,“ řekl SZ Byznys Král.

Sdružení už společný obchod svým členům nabízelo, ale jen formou vyjednání množstevních bonusů u odběratelů, nová firma však bude surovinu od členů vykupovat a ponese běžné podnikatelské riziko. Dřevo prodá rovnou z lesa, bez uskladnění v meziskladech a deponiích.

Loni společně přes sdružení obchodovalo 135 ze 720 přímých členů SVOL, kterým se vyplatily bonusy 25 milionů korun. Zobchodovalo se 530 tisíc metrů krychlových dřeva.

„Určitě nebudeme protivahou Lesů ČR, které zobchodují ročně čtyři až šest milionů kubíků dřeva. Máme ambice, abychom hráli na trhu větší roli, ale nerad bych je teď přibližoval… Rádi bychom ročně zobchodovali stovky tisíc metrů krychlových,“ řekl jednatel SVOL obchodní Král.

Firma také plánuje vývoz kulatiny do zahraničí. Podle Krále větší ambicióznější obchodní plány nesouvisí s ekonomickou situací, kůrovcovou kalamitou, recesí ani poklesem cen dřeva, které jsou pro lesníky stále výhodné.

„Recese je tady“

Podle hlasů z trhu však současný vývoj ukazuje na začínající recesi. Odbytové problémy hlásí papírenský průmysl, který vyrábí kartony, celulózu a viskózu. Snižuje se poptávka v e-commerce, objem hypoték a nejen v důsledku toho zakázky ve stavebnictví.

„Recese v dřevařském průmyslu je zde a je logickým důsledkem inflace, vysoké ceny kapitálu a tedy dramaticky snížené poptávky nejen ve stavebnictví,“ vyhlíží krizi Tomáš Pařík, předseda představenstva jednoho z největších obchodníků, který v roce 2021 prodal dřevo za 8,6 miliardy korun.

Pod tlakem je podle něj většina dřevařských provozů v tuzemsku, které možná nebudou vydělávat. Na jedné straně zpracovávají dřevo, kterého je méně a oproti předcovidové době zdražilo čtyřikrát až pětkrát. Smrková kulatina před covidem stála 700 až 800 korun, loni až 3500 Kč a nyní klesla k úrovni kolem 3000 Kč. Přes dva tisíce korun už však kulatina stála v roce 2018. Na druhé straně se snižuje poptávka po výrobcích, pro které je dřevo základní vstupní surovinou.

„Ve střední Evropě je nyní opět cena dřeva prakticky nejvyšší na světě. Poptávka po dříví se sice zdá být ještě dostačující, ale je to nyní u nás dáno výrazným omezením těžeb,“ říká Pařík. Odhaduje, že celkově dojde ještě k poklesu těžeb o 30 až 40 procent.

V některých zemích, jako je třeba Francie, musí ve veřejné zakázce být obsažen obnovitelný materiál. U nás stačí, když je to levné.
Tomáš Pařík, předseda představenstva Wood & Paper

Dalšího nárůstu cen dřeva kvůli vytěžení lesů při kůrovcové kalamitě se obával ředitel Mondi Štětí Roman Senecký. „Letos vidíme, že ceny dřeva se za několik měsíců znásobily. A do příštích let bude snížená nabídka dřeva tlačit ceny dřeva nahoru,“ řekl loni v září v rozhovoru pro SZ Byznys.

Pro tuzemské firmy je problém poměrně velká závislost na odbytu v zahraničí, protože český trh je malý. Proti tomu však hraje silná koruna k euru a také vyšší náklady na zpracování.

Pařík považuje za chybu, že o obnovitelný materiál, jakým je dřevo, není v Česku větší zájem, což je prý důsledkem také komplikovaných předpisů.

„Která škola, školka, radnice, či jiná veřejná budova je postavena ze dřeva? Opět v některých zemích, jako je třeba Francie, musí ve veřejné zakázce být obsažen obnovitelný materiál. U nás stačí, když je to levné,“ uvedl. Pařík dlouhodobě kritizuje stav, kdy Česko neumí dřevo zpracovat, ale příliš ho exportuje.

České řezivo se vyváží nejen do Evropy, ale i Afriky, Austrálie, USA či do Japonska. Surové dřevo se zpracovává hlavně v Rakousku, Německu, Polsku, na Slovensku a v Číně.

Reklama

Doporučované