Šestkrát více než obvykle. Hasiči v pondělí likvidovali 293 požárů

Připomněla, že příčinou požárů v přírodě je většinou lidská neopatrnost a nedbalost. Jde třeba o nedovolené rozdělávání ohně, zejména pálení klestí a biologického odpadu, a kouření.

Podle hasičů požáry lesních porostů patří z hlediska jejich likvidace k nejsložitějším. Jsou často rozsáhlé, těžko přístupné a jejich hašení je obtížné kvůli komplikované dopravě vody nebo terénním podmínkám, které ztěžují dojezd techniky na místo.

Nárůst počtu požárů v přírodě hasiči zaznamenávají už od počátku dubna. V prvních dubnových dnech hasiči vyjeli denně ke zhruba 25 požárům v přírodě, v neděli jich evidovali 74 a v pondělí 225.

V pondělí mimo jiné likvidovali rozsáhlý požár lesa u Železného Brodu na Jablonecku. Hořelo na 28 hektarech a pod kontrolu ho dostali až v noci na dnešek. Podle hasičů se požár po pálení klestí v Horské Kamenici rychle rozšířil kvůli silnému větru. Postupně se do hašení zapojilo 32 jednotek a byl vyhlášen čtvrtý, mimořádný stupeň poplachu. Hasiči kvůli silnému kouři zasahovali v dýchacích přístrojích. S likvidací požáru pomáhal i vrtulník a letadlo.

Za celý loňský rok hasiči zaznamenali podle Studené 1963 lesních požárů, což byl druhý nejvyšší počet za uplynulých deset let. Nejvíce lesních požárů bylo v roce 2018, a to 2033.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info