https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temna-diverzita-v-mistech-silne-ovlivnenych-clovekem-chybi-rostlinne-druhy-ktere-by-se-tam-jinak-prirozene-vyskytovaly
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temná diverzita: V místech silně ovlivněných člověkem chybí rostlinné druhy, které by se tam jinak přirozeně vyskytovaly

11.4.2025 01:50 (ČTK)
Výzkum v Krkonoších.
Výzkum v Krkonoších.
V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. O této "neviditelné krizi biodiverzity" mluví vědci jako "temné diverzitě". Zkoumají ji nyní dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
 
Dosavadní výsledky výzkumu publikoval časopis Nature. Studie ukazuje, že s nárůstem lidského vlivu klesá úplnost rostlinných společenstev. Lidská činnost tedy negativně ovlivňuje potenciální biodiverzitu ekosystémů.

"V projektu DarkDivNet jsme zkoumali rostliny na téměř 5500 lokalitách ve 119 různých oblastech světa," uvedl Milan Chytrý z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, člen užšího týmu specialistů, kteří navrhli metodiku projektu.

"Běžně používané metody měření biodiverzity, jako je například prostý počet zaznamenaných druhů, nejsou schopné odhalit vliv člověka, protože přirozeně vzniklé rozdíly v biodiverzitě mezi regiony zakrývají skutečný rozsah lidského vlivu," doplnil botanik.

V Česku se výzkumníci soustředili na Krkonoše, Ralsko, Šumavu, Novohradské hory a Podyjí. "Zaznamenali jsme všechny druhy rostlin vyskytující se ve výzkumných plochách v přírodních oblastech a botanickým průzkumem širšího okolí jsme určili tzv. 'temnou diverzitu' – tedy původní druhy, které by mohly ve studované ploše růst, ale nezaznamenali jsme je," popsala výzkum Michaela Vítková z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Míru narušení okolní krajiny hodnotili výzkumníci pomocí indexu vlivu člověka, který zahrnuje hustotu osídlení, změny ve využití krajiny, urbanizaci, zemědělství a dopravní infrastrukturu. Zjistili, že rozmanitost je negativně ovlivněna nejen přímou lidskou činností, ale i jejími důsledky v okruhu stovek kilometrů. V oblastech s malým lidským vlivem chybí v každém porostu v průměru 65 procent potenciálně vhodných druhů přítomných v širší krajině. V oblastech silně ovlivněných člověkem však v porostech chybí kolem 80 procent takových druhů.

Výsledek je podle odborníků alarmující, protože ukazuje, že lidské aktivity mají mnohem širší dopad, než se dosud předpokládalo, a to i na chráněná území. Znečištění prostředí, těžba, fragmentace přírodních biotopů a další lidské vlivy mohou zabránit rostlinám v osídlování jejich přirozených stanovišť i v případě, že v širším okolí se jejich menší populace stále vyskytují.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

11.4.2025 18:28
no jo aby ne....do roku 1945 bylo v Krkonoších běžné budní hospodářství a vyháněly se krávy do kopců...dneska vystřídali krávy turisti se svými lunaparkovými požadavky... líná doba "dobrých" situací holé neštěstí neb dobré situace kazí charakter... a vytváří duševní ztroskotance...
Odpovědět
JH

Jan Horník

14.4.2025 10:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jste si jist, že diskutujete pod správným článkem?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.4.2025 17:35
Tak například dokud na vesnicích existovali chovatelé králíků a dalších drobných hospodářských zvířat, tak byl obsíkaný kdejaký okraj cesty a lesa na trávu nebo seno. Vedle různých trav tam existovala spousta kvetoucích rostlin a vytvářela slušnou diverzitu. Chovatelé ale zmizeli, přestali obsíkat a nyní jsou tyto plochy bez údržby a bez péče člověka a zarůstají jednotným nediverzifikovaným plevelem, kopřivami, pcháčím a případně ostružiním, všechno jen s minimální diverzitou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist