https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/perlorodky-a-pstruhy-z-horni-vltavy-vytlacuji-ryby-z-lipna.resenim-maji-byt-bariery-na-rece
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ohrožené perlorodky a pstruhy vytlačují z horní Vltavy ryby z Lipna. Řešením mají být bariéry na řece

30.7.2020 08:52 | N. PEC (ČTK)
Vědci zjistili, že pokud je ve vodě pouze mechanická, nebo jen elektrická zábrana, účinnost není tak vysoká. Obě samostatné bariéry část ryb překoná. Nejlepším řešením se zdá být kombinace obou bariér.
Vědci zjistili, že pokud je ve vodě pouze mechanická, nebo jen elektrická zábrana, účinnost není tak vysoká. Obě samostatné bariéry část ryb překoná. Nejlepším řešením se zdá být kombinace obou bariér.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Na Vltavě mezi Novou Pecí a Pěknou na Prachaticku bude bránit migraci ryb z lipenské přehrady umělá bariéra. Patrně půjde o kombinaci plastové zábrany a elektrické hráze. Bariéra má eliminovat pohyb kaprovitých ryb z přehrady a chránit tak pstruhy, kteří jsou důležití pro rozmnožování kriticky ohrožené perlorodky říční.
 

Přírodovědci a rybáři v posledních letech vyzkoušeli několik bariér zabraňujících masivnímu přesunu kaprovitých ryb, které vytlačují pstruhy. "Jako nejlepší mechanická zábrana vyšly plastové ploty. Jsou dostatečně funkční a také odolné. Pokud nejsou vyšší průtoky vody, zadrží sto procent ryb. Jejich nevýhodou je, že se zanáší a musí se několikrát týdně čistit od spláví," uvedl ichtyolog z českobudějovického Biologického centra AV ČR Milan Muška.

Proto projekt testoval i elektrickou bariéru. Její impulzy odrazují migrující ryby. Vědci zjistili, že pokud je ve vodě pouze mechanická, nebo jen elektrická zábrana, účinnost není tak vysoká. Obě samostatné bariéry část ryb překoná. "Z našich výsledků vyplývá, že nejlepším řešením bude kombinace obou bariér, jak mechanické, tak elektrické. A to v závislosti na sezonnosti migrace ryb a hydrologickou situaci v toku," uvedl Muška.

Perlorodka říční je evropsky významný a kriticky ohrožený druh sladkovodního mlže. Kdysi se vyskytovala na mnoha místech, často až ve statisícových koloniích. Kvůli znečištění, lidským zásahům do řek a nevhodnému hospodaření v povodí však vymizela většina její populace po celé Evropě. V České republice dnes přežívá jen zlomek perlorodek v několika málo potocích a řekách. Nejvíce jich je v jižních Čechách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist