https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovzdusi-bylo-loni-velmi-ciste-pomohlo-mu-pocasi-i-covid
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovzduší bylo loni velmi čisté, pomohlo mu počasí i protiepidemická opatření

18.1.2021 11:15 | PRAHA (ČTK)
Na úbytku znečišťujících látek se vloni podílel především měsíc únor.
Na úbytku znečišťujících látek se vloni podílel především měsíc únor.
Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných kritérií znečištění vzduchu se dokonce dostala na nejnižší hodnotu od začátku jejich měření. V roce 2020 díky tomu nebylo nutné vyhlašovat žádné smogové situace ani regulace. K příznivému vývoji napomohlo relativně teplé počasí s množstvím srážek i úbytek dopravy v důsledku omezení zavedených kvůli epidemii nemoci covid-19. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 

Na úbytku znečišťujících látek se vloni podílel především měsíc únor. "Tento měsíc byl z pohledu vlivu meteorologických podmínek velmi neobvyklý: převažovaly dobré rozptylové podmínky, mimořádně nadprůměrné teploty a nadnormální výskyt srážek," uvedl ČHMÚ. I ostatní měsíce loňského roku vykazovaly lepší kvalitu ovzduší, ať už díky výraznějším srážkám, dobrým rozptylovým podmínkám nebo nižším průměrným teplotám vedoucích k nižším koncentracím ozonu v létě.

Nejčastěji loni meteorologové zaznamenali velmi dobrou až dobrou kvalitu ovzduší v Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak nejméně často v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Většina měřicích stanic loni zaznamenala nejnižší koncentrace polétavého prachu a oxidu dusičitého (NO2) za celou dobu měření. Částice prachu o průměru menším než deset mikrometrů a oxid dusičitý se přitom v Česku měří od devadesátých let minulého století. Prachové částice menší než 2,5 mikrometru od roku 2004.

Ke zlepšení kvality ovzduší přispěla v loňském roce vedle výměny kotlů či modernizace vozového parku i koronavirová krize a s ní spojená omezení. Vedla k omezení emisí z dopravy, což se projevilo zejména nižšími koncentracemi oxidů dusíku (NOx).

K lepší kvalitě ovzduší ale napomohl i příznivý vývoj počasí. Rok 2020 byl v Česku teplotně silně nadnormální a také srážek spadlo víc než obvykle. Vyšší teploty přitom vedou ke snížené spotřebě paliv a srážky jsou důležité pro vymývání znečišťujících látek ze vzduchu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

18.1.2021 16:25
Ano ovzduší bylo čisté a to přesto, že na příklad ochránci přírody, jak bylo možno dnes (18.1.2020) od 15:40 hodin vidět v pořadu ČT 2, nazvaném Dobrodružství vědy a techniky, kácejí vzrostlé stromy kolem tůní, aby slunci, když se líhli pulci rosničky a snad i jiných žab. Vzrostlé stromy nejen stíní pulcům, ale hlavně produkují, dík fotosyntéze značná množství kyslíku, bez které by nebyli žáby a tedy ani pulci. Považuji to za příklad nesmyslného způsobu ochrany přírody, který je dnes velkou, ale zcela zavrženíhodnou módou tak zvaných ochránců přírody. Stejně, jako v témž pořadu uváděné vysazování velkých kopytníků do krajiny, aby nedocházelo k nechtěnému zalasňování, jak bylo doslova uvedeno ve zmíněném pořadu. Je to hnus, velebnosti ta AOPK a ještě ji za to, chtě nechtě platíme daněmi.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.1.2021 07:29 Reaguje na Jiří Daneš
Kritizujte prosím raději to, čemu aspoň trochu rozumíte....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.1.2021 16:26
Ano ovzduší bylo čisté a to přesto, že na příklad ochránci přírody, jak bylo možno dnes (18.1.2020) od 15:40 hodin vidět v pořadu ČT 2, nazvaném Dobrodružství vědy a techniky, kácejí vzrostlé stromy kolem tůní, aby slunci, když se líhli pulci rosničky a snad i jiných žab. Vzrostlé stromy nejen stíní pulcům, ale hlavně produkují, dík fotosyntéze značná množství kyslíku, bez kterého by nebyly žáby a tedy ani pulci. Považuji to za příklad nesmyslného způsobu ochrany přírody, který je dnes velkou, ale zcela zavrženíhodnou módou tak zvaných ochránců přírody. Stejně, jako v témž pořadu uváděné vysazování velkých kopytníků do krajiny, aby nedocházelo k nechtěnému zalasňování, jak bylo doslova uvedeno ve zmíněném pořadu. Je to hnus, velebnosti ta AOPK a ještě ji za to, chtě nechtě platíme daněmi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist