Ovce u Želivky pomáhají kriticky ohrožené kuřičce hadcové

Ochránci přírody z Vlašimi vrátili do národní přírodní památky Hadce u Želivky tradiční způsob hospodaření - pastvu ovcí. Spásání travin a narušování drnů kopýtky pomáhá v lesostepích udržet podmínky pro kriticky ohroženou bylinu kuřičku hadcovou. ČTK o tom informoval Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim.

Na území pěti hektarů se po dva týdny pase stádo 30 ovcí. Velikost stáda i doba pastvy jsou omezeny mimo jiné kvůli blízkosti vodárenské nádrže.

Ekologové připomněli, že lesní pastva bývala běžným způsobem hospodaření, dnes ji zakázuje zákon. ČSOP Vlašim ale po dohodě s Lesy České republiky a státním podnikem Povodí Vltavy získal od státních orgánů výjimky. Stádo ovcí je pod dozorem proškoleného personálu 24 hodin denně ve dvojitém ohradníku ze sítí nabitých elektřinou.

"Dohodnout a získat povolení pastvy v lese na území, které je tak exponované, byl trochu oříšek. Podle všech předpokladů ale bude úsilí stát za to a lesní pastva prospěje dalšímu návratu kriticky ohrožené kuřičky hadcové," uvedl Karel Kříž z ČSOP Vlašim.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info