Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací
Vyhublá samička tučňáka s neobvyklou barvou se v sobotu objevila na pláži Boomer beach poblíž Port Elliot, které se nachází asi 65 kilometrů jižně od Adelaide. Ptáka malého vzrůstu si ten samý den vzala do péče australská Organizace na ochranu volně žijících zvířat (WWO) z nedalekého města Goolwa, která mu dala jméno Pearl.
Protože zvíře váží pouze jeden kilogram, musí se nejdříve vykrmit. Až pak se rozhodne, co s ním bude dál. Ochranáři samičce naordinovali speciální dietu a krmí ji protiplísňovými léky, které na zakázku vyrobila místní lékárna. Jedná se o medikamenty, které brání respiračnímu plísňovému onemocnění, jímž tučňáci v zajetí často trpí.
Ojedinělý vzhled
Na tom, že se jedná o ojedinělý vzhled tučňáka, se shodla zástupkyně WWO Rena Robinsonová s dalšími odborníky. Specifické je jeho zbarvení, které způsobila extrémně vzácná genetická mutace zvaná leucismus, při níž jedinec ztrácí kožní pigment a má buď jednu barvu, nebo je celý bílý. To je však v přírodě velmi nevýhodné.
„U mořských ptáků má dvoubarevné opeření svůj účel. Tmavší (peří) má ladit s barvou moře, takže když je nad ptáky dravec, jsou pro něj těžko viditelní,“ přiblížila Diane Colombelliová-Négrelová, která tučňáky studuje přes deset let.
Jiné zbarvení by Pearl také mohlo ztížit hledání partnera, protože by ji ostatní tučňáci mohli odmítnout kvůli její odlišnosti, dodala odbornice.