Kam s přebytečnými odpadky? Z jejich zbytků lze stavět silnice

Při spalování tuny směsného komunálního odpadu se jej téměř sedm desetin spálí a vznikne tak teplo nebo elektrická energie. Zůstane ještě dvacet kilo kovu a téměř čtvrt tuny škváry. Zatímco v Česku zatím bez využití končí na skládce, země jako Francie či Německo ji již často beze zbytku využívají ve stavebnictví.  

Obvykle do podkladové vrstvy pro stavbu silnic, ale třeba v Dánsku i pod parkoviště nebo jako výplň v náspech a mořských valech. „Je otázka, jestli by do budoucna nebylo zajímavé umět se škvárou nakládat také tak,“ řekl Martin Pavlas z VUT Brno na semináři, který se minulý týden uskutečnil ve sněmovně.

Poslanci se připravují na projednávání nových odpadových zákonů. Česko musí reagovat na zadání Evropské unie, podle něhož budou členské země do roku 2035 povinny recyklovat 65 procent komunálního odpadu. V Česku ho nyní na skládkách končí polovina. Asi 16 procent odpadu je energeticky využíváno, zbytek připadá na recyklaci. 

Systém oběhového hospodářství

Jen vytřídění nestačí. „Záleží na tom, kde vytříděný materiál končí. To, že se z materiálu vytvoří druhotná surovina, ještě nemusí znamenat, že se využije,“ uvedl Vladimír Kočí z VŠCHT. „Očekáváme, že legislativa k oběhovému hospodářství k nám do Poslanecké sněmovny přijde někdy v příštím roce,“ říká předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Využití škváry by zapadalo do systému oběhového hospodářství. Je založen na tom, že minimalizuje odpady opětovným používáním nebo recyklací a prodlužuje tak životní cyklus produktů. Když už výrobek nemůže být používán, využijí se jeho suroviny a komponenty v dalších hodnotách důležitých pro ekonomiku.

Zdroj tepla a energie

Podle Michala Šyce z Ústavu chemických procesů AV by v případě splnění cílů Plánu odpadového hospodářství mohla česká zařízení pro energetické využití odpadu sloužit jako zdroj tepla a energie pro víc než 80 tisíc domácností. Ročně by vyprodukovala 350 až 400 tisíc tun škváry, až 30 tisíc tun separovaného železa a pět až sedm tun neželezných kovů.

Šyc rovněž uvedl, že spalování odpadu znamená úsporu fosilních paliv. Spálením každé tuny směsného komunálního odpadu se získá tolik energie, jako spálením tuny hnědého uhlí, třetiny tuny černého uhlí nebo 250 litrů ropy. 

Autor: Jiří Janda

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info