Jak ulevit životnímu prostředí v Česku? Pomoci by mohl systém záloh na PET lahve

V Česku se na recyklaci odešle 57,5 procenta PET láhví. Uvedla to dnes pracovní skupina Zálohujme tvořená zástupci Insitutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Karlovarských minerální vod (KMV). Skupina usiluje o zálohový systém s cílem navýšit míru recyklace obalů z PET a kovu na 90 procent. Jeho zavedení by podle výsledku studie, kterou uskupení Zálohujeme na dnešní tiskové konferenci představilo, snížilo dopady výroby a recyklace PET láhví na životní prostředí o 28 procent.

Záloha na lahev by byla tři koruny. Navrhovaný zálohový systém pro PET láhve a plechovky by se týkal balených vod, nealkoholických nápojů, piva a ciderů. Zálohované obaly by byly opatřeny unikátními čárovými kódy, zpětný výkup by byl zajištěn v místech prodeje.

Podle analýzy systém nepočítá s financováním z veřejných peněz. Roční náklady na provoz systému ve výši 1,42 miliardy korun by byly plně kryty z prodeje čistého a vytříděného materiálu, poplatků od producentů a z neproplacených záloh. Úspora za sběr a likvidaci láhví by podle skupiny činila 199 milionů korun. Zásadním přínosem by bylo snížení odpadu pohozeného v přírodě, ve finančním vyjádření by šlo o téměř dvě miliardy korun ročně.

24 tisíc tun plastových láhví přijde každý rok nazmar

Ze studie vyplývá, že v Česku se během spotřeby, třídění a dotřídění ztratí zhruba 42,7 procenta PET láhví uvedených na trh. "Ročně přicházíme o 24.000 tun materiálu. Je třeba zkoumat cesty, jak PET láhve recyklovat v maximální míře, lokálně a bez ztráty na kvalitě," uvedla ředitelka INCIEN Soňa Jonášová.

Podle děkana Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Vladimíra Kočího je třeba snížit materiálovou náročnost obalů nebo zvýšit podíl recyklovaného materiálu ve výrobě láhví.

Projekt Zálohujme vznikl v lednu 2018. Usiluje o nastartování celospolečenské debaty o zavedení záloh a posílení principy tzv. oběhového hospodářství, při němž odpady nevznikají.

Autor: Redakce / ČTK

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info