https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hospodari-mohou-zadat-o-prispevek-na-setrnou-peci-o-krkonosske-louky
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hospodáři mohou žádat o příspěvek na šetrnou péči o krkonošské louky

3.4.2025 09:41 (ČTK)
Zdroj | Správa KRNAP
Hospodáři mohou i letos žádat o příspěvek na péči o krkonošské louky. Finanční podpora je dostupná pro žadatele s výměrou lučního porostu od 0,3 do pěti hektarů. ČTK o tom informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Podpora míří na péči o trvalé travní porosty, které jsou cennými lučními společenstvy nebo jsou významné z hlediska zachování krajinného rázu. Noví žadatelé musí kontaktovat Správu KRNAP, žádost lze podat lze od 15. dubna do 15. května. Více informací je webu.
 
"Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby," sdělil Drahný.

Těmito postupy je seč s úklidem travní hmoty nebo extenzivní pastva.

Žadatelům, kteří podávali v minulých letech víceletou žádost, bude na přelomu jara a léta zaslána dohoda o provedení opatření. "V případě změn ze strany žadatelů nebo pokud žadatelé nemají zájem o příspěvek, je nutné tyto změny nahlásit do 15. května," dodal Drahný.

Zdrojem příspěvku je Program péče o krajinu ministerstva životního prostředí a nelze jej kombinovat s dotacemi z Agroenviromentálně-klimatických programů ministerstva zemědělství.

Správa KRNAP začala pečovat o louky v 90. letech minulého století, zpočátku jen na některých cenných územích. Pravidelná péče o krkonošské louky naplno začala v roce 2012 projektem Life Corcontica, nyní pokračuje dalšími projekty. Díky péči o louky se v KRNAP daří každým rokem rozšiřovat rozlohu luk.

Podle zástupců národního parku jsou krkonošské louky jedinečným fenoménem vzácné druhové bohatosti závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám hrozí rychlý zánik. Na znehodnocení značné části krkonošských luk měl vliv zánik víc než 400 let trvajícího tradičního hospodaření, který nastal po roce 1945. V Krkonoších jsou tři základní fenomény, arkto-alpínská tundra na hřebenech hor, lesy a louky. Bez péče by louky zarostly.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

3.4.2025 09:57
No mohu potvrdit, že v lyžařském středisku Tauplitz v Alpách, kde se přes léto pase, jsou nádherné kytky všude a dokonce i kolem chat a na nových lyžařských svazích. A nevídím důvod pro omezení 5 ha. Podporovat se musí umírněná pastva a i šetrná sklizeň sena všude, i na kraji lesa.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.4.2025 09:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
je zajímavé, že v Tauplitz nebyly ohražené pastviny, ale jen nejbližší okolí hotelů. Krávy se pásly kam vylezly.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.4.2025 11:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist