Agris.cz - agrární portál

ČR pokročila v oblasti životního prostředí

9. 10. 2000 | Hospodářské noviny

CR pokrocila v oblasti životního prostredí

Podle komisarky pro životní prostredí Margot Wallströmové Ceská republika pokrocila pri sladování legislativy v oblasti životního prostredí s právem Evropské unie.

"Jsou tu nekteré problémy, ale vidíme pokrok. Byla jsem príjemne prekvapená, když mi Ceská republika jako první z kandidátu predložila tisíc stránek implementacního plánu," rekla Wallströmová, jehož se poprvé úcastnilo i Turecko. CR na této schuzce zastupoval ministr životního prostredí Miloš Kužvart.

Implementacní plán CR zahrnuje podrobný rozpis kroku, které státní instituce, samosprávy a soukromé podniky uciní, aby se vyrovnaly s požadavky unie v oblasti životního prostredí.

Podle Wallströmové se kandidátským zemím zatím podarilo s právem EU sladit v prumeru zhruba 30 procent legislativy. Parlamenty nekterých zemí zrychlily schvalování nových ekologických zákonu, tempo podle ní však stále není dostatecné.

Kapitola životní prostredí patrí pri jednáních kandidátu s EU mezi nejtežší. Všechny kandidátské zeme podle komisarky požádaly EU o prechodná období, zejména pokud jde o odpadní vody a nakládání s odpady. CR žádá o sedm, Polsko dokonce o 14 prechodných období.

Ministri životního prostredí jedenácti zemí, které se ucházejí o vstup do EU, dnes také podepsali dohodu o úcasti v Evropské agenture pro životní prostredí (EEA). Cleny by se meli stát od 1. ledna príštího roku poté, co dohodu ratifikují parlamenty kandidátských zemí a rada ministru EU.

"Je to historický moment v procesu rozšírení. Evropská agentura pro životní prostredí je první agenturou spolecenství otevrenou pro uchazece o vstup do Evropské unie," rekla Wallströmová.

Clenství v agenture by melo kandidátským zemím pomoci pri zavádení ekologické legislativy EU, pri vytvárení "efektivních monitorovacích systému" a pri dosahování co nejvyšších standardu v životním prostredí. Pro sber dat behem prvních trí let clenství by rovnež mely získat financní pomoc, predevším v rámci programu Phare.

Smlouvu dnes podepsalo Bulharsko, Kypr, Ceská republika, Estonsko, Malta, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Madarsko a Turecko. Wallströmová ocekává, že dohodu brzy podepíší i Polsko a Litva poté, co se "doreší drobné detaily".


Zdroj: Hospodářské noviny, 9. 10. 2000





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.05.2024 11:30