Agris.cz - agrární portál

Dokument:Připomínky SCHČS k návrhu kvót

25. 9. 2000 | Agris

Dokument: Pripomínky SCHCS k návrhu kvót

Zásadní pripomínky:

1. Fond do 30 dnu výrobci pridelí kvótu… V ústrední evidenci vedené CMSCH a.s. je evidováno cca 15 tis. držitelu skotu, z toho je cca 10 tis. držitelu krav. Má-li SZIF "vyrídit" behem jednoho mesíce žádosti musí každou minutu zúradovat jednu žádost, což obnáší její kontrolu, uložení údaju do pocítacové databáze atd. Jsou vytvoreny v SZIF tomu odpovídající personální, financní a softwarové podmínky?

2. Vládní narízení vyžaduje bližší specifikaci. K tomu úcelu je nutné vydat provádecí predpis. Tyto materiály musí být predloženy chovatelum a ostatním úcastníkum systému co nejdríve. V jaké fázi je príprava toho provádecího predpisu?

3. V roce 2000 byl zaveden systém evidence výrobcu mléka s cílem využít zkušeností s jeho vedením pro potreby systému mlécných kvót. Byl tento systém vyhodnocen? Jak pracuje? Jaká je jeho spolehlivost, schopnost pracovat v reálném case a jeho propojení s kontrolními mechanismy systému kontroly užitkovosti?

Ostatní pripomínky:

1. V narízení jsou používány termíny státní rezerva, prevod kvóty, prechod kvóty, které nejsou vysvetleny. Je treba je doplnit do §1 Základní pojmy.

2. Casový harmonogram zavedení systému v §2 je na hranici realizovatelnosti, prihlédne-li se k procesu vyrizování žádostí a rešení sporných prípadu.

3. v §3 bod 3 vypustit první vetu. Zpusob ustájení nemá souvislost se systémem kvót.

Bod 5 c) téhož § také vypustit.

4. Návrh zcela postrádá povinnost zpracovatele uzavrít s dodavatelem ci odbytovou organizací smlouvu na objem odebraného mléka (do výše kvóty).

5. Doplnit - žádost muže podat pouze ten výrobce, který k datu podávání žádostí vyrábel mléko. Tím se predejde rade spekulací s pridelenou kvótou.

6. K §6 prevody kvót: použít formulace z bodu 6 stanoviska AK z 30.8. 2000 (c.j. 160/2000)

7. Naléhave žádáme dopracování o dusledný a konkrétní mechanismus kontrol u zpracovatelu. Návrh zcela postrádá kontrolu u zpracovatelu, tím se vytvárí znacný prostor pro spekulace a muže vést k diskreditaci celého systému.

8. K §9 bod (4) Hodnoty jakostních znaku.

V uvedeném bode je narízeno aby jakostní znaky mléka se musely zjištovat v laboratorích, které mají povolení Státní veterinární správy. Aby tento bod vyhovoval zvyklostem vyspelých chovatelských zemí a požadavkum EU musí být znaky mléka zjištovány akreditovanými laboratoremi. Z uvedeného duvodu požadujeme aby formulace byla zmenena následovne: Hodnoty jakostních znaku uvedených v príloze c. 6 se musí zjištovat v laboratorích, které mají akreditaci CIA (Ceský institut pro akreditaci, o. p.s.)

Záver:

1. Vyhodnotit systém evidence výrobcu mléka a navrhnout reálný casový harmonogram.

2. Odstranit nedostatky zjištené pri vyhodnocení výše uvedeného evidencního systému výrobcu mléka v prubehu roku 2001.

3. Dopracovat návrh tak, aby byl kompatibilní s obdobnými predpisy EU

4. Dobu zavedení tohoto restrikcního systému urcit až podle stavu pripravenosti (nejdríve od 1. 4. 2002)

5. Zmena zákona o SZIF je nutností. Musí umožnovat prednostní pridelování státní rezervy a prevody kvót do zájmových oblastí a naopak bránit jejich "odlivu" z techto oblastí, což je bežný mechanismus v EU.

Jirí Motycka, výkonný reditel Svazu chovatelu cernostrakatého skotu


Zdroj: Agris, 25. 9. 2000





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2024 20:45