Agris.cz - agrární portál

Stop genetickému znečišťování

11. 5. 2000 | ÚZPI

Stop genetickému znecištování

Evropský parlament požaduje, aby se predešlo "genetickému znecištení", které v protikladu s jiným znecištení životního prostredí by mohlo být nezvratné. Pro plodiny s geneticky modifikovanými organismy (GMO) by se mely používat dostatecné vzdálenosti nebo zvláštní skleníky, aby se zabránilo pravdepodobnému zkrížení.

Evropský parlament také vyžaduje zmenu predpisu tak, aby se nepovolovali GMO obsahující geny resistentní na antibiotika nebo stopy toxických nebo patogenních látek, dokonce ani k výzkumu. Spolecný postoj Rady predpokládá, že budou individuálne posuzovány GMO z hlediska zhodnocení rizika pro životní prostredí.a s úmyslem rozpoznat takové GMO, které by mohli mít nepríznivé úcinky na lidské zdraví a životní prostredí. Komise také prijala zmeny vedoucí k posílení obcanské odpovednosti (tj. znecištovatel musí platit); zastavení vývozu GMO mimo území EU bez predchozího souhlasu dovážející zeme; zprísnení posuzování nebezpecí pro životní prostredí pomocí jednoleté studie socioekonomických nákladu a prínosu navrhovaného úmyslného uvolnení; a vyjasnení smernice v souvislosti s Protokolem o biobezpecnosti z ledna 2000.

Pramen: EU Food Law Monthly, March 2000, c. 100, s. 12, 13 (-ph-)


Zdroj: ÚZPI, 11. 5. 2000





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2024 06:00