Agris.cz - agrární portál

Tony Irvin: Buď genové inženýrství, nebo hlad

11. 2. 2000 | Mladá fronta Dnes

MF Dnes 11.2.2000

Tony Irvin: Bud genové inženýrství, nebo hlad

Anglican Tony Irvin je vedoucím vedeckým pracovníkem Mezinárodního ústavu pro výzkum hospodárských zvírat se sídlem v kenském Nairobi. Ústav, zamerený na pomoc rozvojovým zemím, financují mezinárodní organizace a vyspelé státy. Tony Irvin poskytl MF DNES rozhovor v Haagu, kde se úcastnil konference venované biotechnologiím.

Predpokládáte, že v rozvojových zemích budou vlády i verejnost souhlasit s použitím genového inženýrství pro zemedelská zvírata ochotneji než ve vyspelejších zemích sveta?

V techto zemích asi 800 milionu lidí denne hladoví. Jediný zpusob, jak jim dát jídlo, je použití nových technologií v zemedelství. Tamní lidé tuto nutnost pocitují.

Za jak dlouho by byl váš ústav schopen masove zavést do zemedelství transgenní zvírata?

Jestliže najdeme gen, který potrebujeme do zvírete vložit, a dostaneme k tomu povolení, muže to trvat asi deset let. Dnes napríklad známe úsek DNA jedné ovce žijící ve východní Africe, v nemž je gen, který zvyšuje odolnost zvírete proti parazitickému onemocnení strev zvanému haemonchosis. Pokud se nám podarí tento gen izolovat a pokud bychom jej mohli prenést do dalších zvírat, zvýšila by se tak produktivita zemedelství a zlepšila životní úroven lidí, kterí na chovu hospodárských zvírat závisí.

(jet)


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 11. 2. 2000





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.05.2024 02:18