Agris.cz - agrární portál

Zájmové sdružení Český kmín

29. 3. 1999 | Zemědělec

Agrární noviny (Agroweb) 29.3.1999

Clenská spolecenstva se predstavují

Zájmové sdružení Ceský kmín

Zájmové sdružení Ceský kmín, založené v únoru 1996, je sdružení fyzických a právnických osob, které se zabývají pestováním, zpracováním a obchodem s kmínem. Pestování kmínu má v ceských zemích bohatou tradici. Navazuje na celou radu úspešných pestitelu, kterí dali základ odrudám Moravský, povolený v roce 1941, a Ceský, povolený v roce 1952. Další odrudou, která posunula úroven pestování kmínu, byl Ekonom, povolený v roce 1964. U jeho zrodu byl úspešný šlechtitel František Procházka (1926 - 1989). Tyto odrudy byly opadavého typu, což znacne zvyšovalo rizikovost pestování a omezovalo použití sklízecích mláticek.

Významným predelem bylo vyšlechtení odrudy Rekord, která byla povolena v roce 1978. Tuto odrudu pozdeji doplnily odrudy Prochan a Kepron. Jejich základ vytvoril na Šlechtitelské stanici Kerkov, pracovišti Ceská Belá, práve František Procházka, který spolecne s radou pracovníku vedy, výzkumu a praxe vypracoval agrotechniku kmínu. Temito tremi odrudami neopadavého kmínu se radíme k evropské, ne-li svetové špicce. V Evrope je v této kategorii mimo CR povolena pouze holandská odruda Bleija. Naše tri odrudy, které se krome neopadavosti vyznacující i vysokým obsahem silice, jsou základem toho, proc je "ceský kmín" na evropských i svetových trzích žádaný a má vysoký kredit. Zavedením neopadavých odrud se naše zeme stala v tomto korení ze zeme dovozní zemí vývozní. Export je zejména v nekterých letech velmi významný.

Kmín k udržení a posílení svého významu vyžaduje využití veškerých poznatku výzkumu, který je soustreden na Mendelove zemedelské a lesnické univerzite v Brne a ve firme Agritec Šumperk. Zmeny doznává šlechtení kmínu na puvodním pracovišti. Pestování poznamenalo zvýšení ploch v letech 1996 a 1997, což se projevilo v nižší cene. Kmín patrí k malým, ale významným komoditám ceského zemedelství. Pro stabilizaci pestování a jeho ekonomické výhodnosti je nutné stabilizovat pestební plochy u osvedcených producentu, stabilizovat výnosy na základe nejnovejších poznatku výzkumu a šlechtení, sjednotit vetšinu pestitelu v nabídce produkce v odbytových centrech a omezit pusobení "podnikavcu" v této komodite. Sdružení Ceský kmín chce svou další cinností posilovat postavení produkce tohoto korení v tuzemském i zahranicním obchode.

Josef Kameník, predseda sdružení


Zdroj: Zemědělec, 29. 3. 1999





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.05.2024 00:17