Agris.cz - agrární portál

Mrazy zatím nejvíce zasáhly ovocné stromy na Znojemsku

12. 3. 1998 | ČTK

BRNO 12.brezna (CTK) - Vlna mrazivého pocasí na jihu Moravy zatím nejvíce zasáhla ovocné stromy na Znojemsku, kde v polohách chráneného mikroklimatu rozkvetla až polovina merunek. Mrazy se pohybují od -3 do -8 stupnu Celsia, v prízemních vrstvách až -10 stupnu. "Tyto teploty vydrží kvet ve stadiu ružového poupete," rekl CTK ovocnárský inspektor brnenského ÚKZÚZ Jaromír Cepicka.

V prípade otevrení kvetu stací k jeho nezvratnému poškození teplota mínus tri stupne. Zavrené kvety snesou mrazíky ješte o jeden stupen nižší. V polovine ledna došlo navíc díky hlubokým mrazum k redukci kvetních ocek o deset až 60 procent. "Situace však není katastrofická," dodal Cepicka.

U jednotlivých ovocných druhu je patrná zhruba o tri týdny uspíšená vegetace u merunek. Množství kvetních pupenu nasazených na podzim je prumerné, pricemž u odrudy Velkopavlovická díky lonské vysoké úrode je znatelne nižší. Dobrý stav vykazují stromy na méne výhrevných polohách s težkou pudou.

Podle Cepicky vyrašila vetšina vrcholových pupenu u broskví, mírné poškození kvetu je znát u sadu v Dolních Dunajovicích a Pasohlávkách. Pokud ovocnári provedli rez na 80 až 100 plodných výhonu na strome, musí nyní pockat na vývoj pocasí. Žádné nebo minimální mrazové škody jsou u révy vinné, jabloní a hrušní. Jako nevýznamné oznacil inspektor pusobení nízkých teplot na 80 hektarech mandloní v Hustopecích na Breclavsku.

Jirí Macík bm


Zdroj: ČTK, 12. 3. 1998





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 21:44