Agris.cz - agrární portál

Schodek agrárního obchodu letos nepřevýší loňských 22 miliard

13. 11. 1997 | Právo

Právo - 13.11.1997

Schodek agrárního obchodu zrejme letos neprevýší lonských 22 miliard

Schodek agrárního obchodu CR za první tri ctvrtletí dosáhl 15,04 mld. Kc, což je o 6,3 % více než ve stejném období loni. Uvádí se to v rozboru Výzkumného ústavu zemedelské ekonomiky (VÚZE). Z toho lze vyvodit, že rocní deficit bude stejný ci o neco nižší než loni, kdy dosáhl 22,3 mld. Kc.

Podle ministra zemedelství Josefa Luxe by mohlo jít o trvalejší trend. Kladné saldo v obchode s tzv. kompetitivními zemedelskými výrobky (takové, jichž tuzemští zemedelci zpravidla dokáží vyprodukovat dostatecné množství) vzrostlo z lonských 1,78 mld. Kc na letošních 2,78 mld. Kc.

Agrární dovoz za leden až zárí 1997 cinil 44,026 mld. Kc a mezirocne se tak zvýšil o 9,3 %. Dovoz potravin a dalších zemedelských surovin zmírnil svuj nárust zejména ve tretím ctvrtletí. Lux i odborníci z VÚZE tento vývoj pricítají hlavne nižšímu dovozu obilí na jare i na podzim v reakci na ocekávanou dobrou úrodu. Nakonec se sklidilo témer sedm miliónu tun obilí, asi o pul miliónu tun více než loni.

Z dalších tzv. kompetitivních položek poklesl proti lonsku dovozu brambor, drubežího masa, vín, destilátu a dokonce i pestiteli silne kritizovaný dovoz jablek.

Prírustek exportu podle Luxe za tri ctvrtletí cinil 11,1 % a predstihl tak tempo rustu dovozu. V nekolika posledních mesících pritom byl rust exportu dvakrát rychlejší než rust importu. Ke zlepšení trendu prispel mj. vetší vývoz tabákových výrobku, cukru, sušeného mléka, másla a sýru, piva a sladu, živého skotu, testovin, margarínu a potravinových prípravku.

Podle rozboru VÚZE lze pozitivní vývoj zcásti pricíst též príznivému vlivu oslabení koruny vuci zahranicním menám. Dílcí vliv možná mela už i podpora vývozu v rámci programu Export. Podpurný a garancní rolnický a lesnický fond na tento program letos poprvé vyclenil 500 miliónu korun a pro príští rok pocítá se 400 milióny.

Stanislav Ptácník


Zdroj: Právo, 13. 11. 1997

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 26.09.2022 17:56