Agris.cz - agrární portál

Kupujeme na trhu zbytečně drahé brambory

16. 9. 1997 | Zemské noviny

ZN - 16.9.1997

Kupujeme na trhu zbytecne drahé brambory

Praha - Brambory, které nyní nakupují spotrebitelé na trhu, nejsou vhodné k uskladnení. Ackoli sklizen pozdních konzumních brambor k prezimování již zacala, stále prevažují v prodejní síti dodávky raných brambor, vhodných k okamžité spotrebe, které v této dobe poskytují výnosy dokonce i 40 tun z hektaru. Navíc se nekterí pestitelé pozdních brambor zbavují hlíz napadených plísní bramborovou, u nichž je mizivá nadeje, že vydrží do jara. Proto prumerná cena, kterou dostávají zemedelci za brambory, stále klesá.

Pohybuje se nyní kolem 3,50 Kc za kilogram a mnozí pestitelé se prý spokojí i s cenou nižší. Brambory v obchodech jsou však podle statistických šetrení v prumeru asi o 4 koruny dražší, v západoceském regionu stojí kilogram dokonce 8,12 Kc. S tím se nemohou spokojit pestitelé kvalitních konzumních brambor. "Melo by dojít k oživení cen placených zemedelcum za kvalitní brambory, protože u pozdních konzumních brambor bude letos nabídka a poptávka vyrovnaná," míní tajemník Ústredního bramborárského svazu CR ing. Josef Králícek. Také predseda Svazu pestitelu a zpracovatelu brambor Solana Antonín Suva považuje cenu 3,50 Kc/kg, za kterou nyní zemedelci brambory prodávají, za vubec nejnižší. Pokrývá totiž podle jeho slov i pri dobrých hektarových výnosech pouze výrobní náklady. "Pritom se nekterí pestitelé ješte podbízejí s cenou, a to je od nich velmi nerozumné. Vzhledem k tomu, že by melo být letos brambor méne než loni, až o 20 procent, meli by je radeji uskladnit," rekl.

Jaroslava Žirovnická


Zdroj: Zemské noviny, 16. 9. 1997

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.12.2023 22:15