Agris.cz - agrární portál

Lesníci se hádají s ekology o to, jak bránit šíření kůrovce

22. 9. 1998 | ČTK

Lesníci se hádají s ekology o to, jak bránit šírení kurovce

OLOMOUC 22.zárí (CTK) - Ostrý spor o to, jak bránit šírení kurovce v chránených krajinných oblastech, prírodních rezervacích a parcích, vypukl mezi lesníky a ekologickými aktivisty z organizací Sojka a Hnutí Duha. Zatímco lesníci jednoznacne prosazují kácení všech stromu napadených kurovcem (lýkožroutem smrkovým), ekologové chtejí, aby správci lesa dali více prostoru prírode, která si podle nich dokáže poradit sama.

Z popudu ekologu, jejichž hnutí jsou úcastníkem správních rízení pri zásazích lesníku v prísne chránených oblastech, dokonce udelila Ceská inspekce životního prostredí Lesum Ceské republiky dvacetitisícovou pokutu za vykácení porostu na Králickém Snežníku. Lesníci to považují za vyhlášení války.

"Jediná možnost je napadený strom vykácet, jinak se nákaza nezastaví," rekl dnes CTK Ladislav Pulpán z reditelství Lesu CR. "Aktivisté namítají, že stromy se dokážou bránit samy. To je ale nesmysl, protože vetšina smrkového porostu není v rezervaci puvodní, a tudíž v drsných podmínkách dostatecne odolná, a navíc stromum chybí živiny z vycerpané pudy," dodal.

"Kurovec je zdravotní policií a napadá nemocné jedince, kterí se nemohou bránit. Nejsme proti zásahum lesníku v nepuvodním porostu, pokud nevznikají holiny a nehrozí destabilizace okolního lesa," tvrdí Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Lesy CR by však podle nej mely každý zásah proti kurovci posuzovat zvlášt podle toho, zda by vykácení smrku neprineslo daleko vetší škody nežponechání stromu na míste.

Ekologové soudí, že pro prírodu v nejvyšších partiích rezervací je prospešnejší, když zustanou napadené stromy stát a pomalu odumrou. "Pod nimi se pripravuje na život nová generace a navíc zustane zachována prirozená rovnováha, protože v pude jsou další tisíce živocichu a roste zde jiná vegetace. Vykácením stromu vznikne holina a rozrytá puda neudrží vodu," ríká Bláha.

Lesy CR však hájí názor, že v soucasné dobe nelze uvažovat o prirozených procesech v porostech, které clovek v predchozích desetiletích a stoletích necitlive spravoval. "Dokladem toho jsou lesy na Šumave, kde se v národním parku nechal kurovec bez zásahu a nyní vymrely smrky na souvislé ploše 4000 hektaru," oponuje aktivistum Pulpán. "Musíme ted zachránit zdravé stromy tím, že pokácíme nemocné, za pár let už by nebylo co zachranovat," dodal.

Pavel Vysloužil vb


Zdroj: ČTK, 22. 9. 1998





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.05.2024 13:00