Agris.cz - agrární portál

Welfare zvířat je vážná věc

27. 10. 1999 | Zemědělec

Agrární noviny (Agroweb) 27.10.1999

Welfare zvírat je vážná vec

Již pošesté, tentokrát 26. ríjna, se konala v Brne vedecká konference s mezinárodní úcastí "Ochrana zvírat a welfare ´99". Veterinární a farmaceutická univerzita (VFU) ji porádala spolu se Státní veterinární správou, Ústrední komisí pro ochranu zvírat, Výzkumným ústavem živocišné výroby a Ceskou bioklimatologickou spolecností. AN to sdelil tiskový mluvcí Státní veterinární správy CR Josef Duben.

Podle hlavního organizátora, Doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., z Ústavu zoohygieny, fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno, se prihlásilo pres 200 úcastníku. Krome toho se zúcastnili studenti i laická verejnost. Na otázku, proc je welfare - péce o životní pohodu zvírat - duležité odpovedel, s ohledem na dnešní "ekonomické" uvažování, John Webster, profesor fyziologie na veterinární fakulte v Bristolu: "Kdyby farmári nemeli dobré welfare, nemeli by dobrá zvírata a nevydelali by." Vzápetí však dodal, že pri uvažování o pohode zvírat je nutné uvažovat z pohledu zvírete a jeho skutecných potreb. Zduraznil, že máme vuci zvíratum etickou zodpovednost. Je treba respektovat životní pohodu druhých, respektovat svobodu jedince, aby mel jistou možnost výberu a jednat s ním fér. K tomu dodal: "Nekdo muže namítnout, jaká je to spravedlnost a fér, chovat, dejme tomu prase, 6 mesícu a starat se o ne a pak je sníst. Já ríkám s nadsázkou, když já mohu prase krmit šest mesícu, muže ono šest mesícu krmit mne."

John Webster predstavil v Brne (i v Praze na zemedelské univerzite) svou knihu Welfare, životní pohoda zvírat, aneb strízlivé kázání o ráji, která vyšla v ceštine a zájemci si ji za velmi prijatelnou cenu mohli na míste koupit. Vyšla s prispením Nadace na ochranu zvírat. Problematika welfare není jednoduchá, produkce z chovu, kde se dusledne hledí na pohodu zvírat, je pro spotrebitele dražší. Lidé sice chtejí vyšší standard péce o zvírata, nechtejí však platit vyšší ceny. Jistou úlohu muže sehrát obava lidí o zdraví, jsou presvedceni, že potraviny, které pocházejí z welfare chovu jsou zdravejší než z intenzivních chovu. Toto muže být pro zemedelce velmi dobrým argumentem, jak se bránit velkovýrobe. Ve Velké Británii tak napríklad 20 % vajec na trhu pochází z volných chovu.

Z príspevku Tima Harrise, S. Hoye, J. Callaghana a P. Stevensona, vcetne príspevku domácích je zrejmé, že se svet po dobe, kdy se zameroval predevším na lidská práva, vážne zajímá o práva zvírecí. Na Ceské zemedelské univerzite se vyucuje etika chovu zvírat, na Veterinární a farmaceutické univerzite krome odborných predmetu prostupuje prevence a welfare celé studium. Z tohoto hlediska, jak rekl Pavel Novák, se zde venuje pozornost zvíratum hospodárským, zájmovým, zvíratum v útulcích, volne žijícím, v safariparcích, v zoo a zookoutcích i v cirkusech. Paradoxní je, že o welfare zvírat se nejvíce starají lidé ve mestech. John Webster dodává: "Kdo ale welfare zajištuje? Jsou to farmári. A mají-li spotrebitelé zájem o jejich produkci, musejí je také zajímat farmári. Musíme tedy také chránit farmáre!"


Zdroj: Zemědělec, 27. 10. 1999





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2024 08:51