Agris.cz - agrární portál

Moskva hasí žízeň po penězích alkoholem

14. 10. 1998 | Lidové noviny

LN 14.10.1998

Moskva hasí žízen po penezích alkoholem

30 miliard rublu rocne si ruská vláda slibuje od zavedení prísnejší kontroly nad velkoobchodem s alkoholem.

MOSKVA- Ruští carové cerpali polovinu svých príjmu z daní odvádených z vodky. Komunisté si vedli ješte lépe - zestátnili celý lihovarnický prumysl vcetne firmy Smirnovových. A ted se Jelcinova vláda rozhodla naplnit svou prázdnotou zející pokladnu zavedením prísnejší kontroly cetných ruských výrobcu alkoholu. Rodina Borise Smirnova zacala vyrábet vodku pred více než stoletím a musela vždy uspokojovat dve neuhasitelné žízne: zálibu Rusu v silném nápoji a žádostivou touhu vlády po daních. Vláda si bere témer všechno, co vyrábíme, tvrdí Smirnov, podsaditý vousatý muž, který rídí firmu Smirnov vodka z pastelove žlutého domu, stojícího pouhých nekolik bloku od Kremlu. Pokud zlikvidují podnikání v alkoholu, pak Rusko nebude mít žádné peníze ani co pít. Boris Jelcin vydal nedávno výnos požadující, aby vláda prevzala rozhodující kontrolu nad všemi 184 podniky legálne vyrábejícími alkohol. To však nebrání prílivu nezdaneného, tajne vyrábeného alkoholu na trh. Spolecnosti nakupující cistý alkohol od lihovaru, z nehož pak vyrábejí jednotlivé druhy alkoholických nápoju jako Stolicnaja nebo Smirnov vodka, zustanou v soukromých rukou, nicméne se obávají, že i je rozsáhlejší regulace nepríznive postihne. Podle vlády zkonzumují Rusové ohromujících 2,1 miliardy litru vodky rocne - tedy 28 lahví na každého muže, ženu ci díte. Koncesovaní výrobci však vyprodukují méne než jednu miliardu litru, což znamená, že více než polovina veškeré vodky se vyrábí ilegálne a není zdanená. Zbytek dodávají ilegální výrobci. Borisu Smirnovovi se podarilo obnovit firmu, kterou zabrali komunisté. Smirnovova spolecnost nyní nabízí vodku peprovou, stejne jako citrónovou, pomerancovou a klikvovou, a dokonce i brusinkovou a boruvkovou.

Nadšení spotrebitelé, rozzurená vláda

Spotrebitelé jsou preštastní, vláda však v soucasné dobe dostává z daní uvalených na alkohol pouhá ctyri procenta, v porovnání s približne 25 procenty za komunistické éry. Vicepremiér Gennadij Kulik prohlásil, že vláda nemá v úmyslu zestátnit soukromé firmy, hodlá však zavést prísnejší kontrolu nad velkoobchodem s alkoholem. Tento zámer by mohl státní pokladne vynést 30 miliard rublu (dve miliardy dolaru) rocne. Sovetský prezident Michail Gorbacov se snažil presvedcit své krajany, aby se vzdali vodky, pred 10 lety. Neuspel a vysloužil si jejich nehynoucí neprátelství. Jelcinova vláda zakázala loni prodej alkoholu v poulicních stáncích, v nichž se prodává nejvetší podíl nacerno pálené vodky. Podnikaví majitelé kiosku však pristaveli ke stánkum malické prístavky, aby mohli predstírat, že jsou to plnoprávné obchody, a tudíž jsou stejne jako ony oprávneni vodku prodávat. Vláda se rovnež pokusila zvýšit minimální cenu vodky, to však byla voda na mlýn cerného trhu. Láhev legální vodky stojí 30 rublu (dva dolary) a mohou si ji dovolit dokonce i chudí Rusové. Podle Smirnova vydelá jeho spolecnost na každé prodané láhvi vodky necelý rubl a témer polovina z toho padne na dane. Vláda by mela dusledneji a úcinneji bojovat proti pirátským výrobcum alkoholu, míní Smirnov. Místo zavádení nových zákonu by mela energicteji a dusledneji uplatnovat ty staré.

ap


Zdroj: Lidové noviny, 14. 10. 1998

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.01.2021 19:09