Úroda chmele loni v Olomouckém kraji vzrostla o 5,8 pct na 753 tun
30. 3. 2026 | ČTK
Zemědělci loni z chmelnic v Olomouckém kraji sklidili 753 tun chmele, úroda byla díky lepším hektarovým výnosům meziročně vyšší o 5,8 procenta. Plocha chmelnic v kraji v roce 2025 mírně klesla z předloňských 634 hektarů na 620 hektarů. V celém Česku se loni úroda chmele zvýšila o čtyři stovky tun na 6909 tun. Sklizeň chmele v Olomouckém kraji tvořila zhruba 11 procent jeho celkové tuzemské produkce. ČTK dnes informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
Průměrný hektarový výnos chmele v Olomouckém kraji loni vzrostl na 1,22 tuny z 1,12 tuny v roce 2024, kdy naopak kvůli nepříznivému počasí klesl o čtvrt tuny a byl tehdy nejnižší za posledních šest let. Hektarový výnos v Olomouckém kraji byl loni ve srovnání s dalšími třemi kraji, kde se chmel pěstuje, nejnižší. Kromě Olomouckého kraje obhospodařují zemědělci chmelnice také v Ústeckém, Středočeském a Libereckém kraji.
Rozloha tuzemských chmelnic loni klesla o 33 hektarů na 4812 hektarů. Průměrný hektarový výnos 1,44 tuny byl meziročně vyšší o sto kilogramů. Hlavní část úrody chmele připadla na Ústecký kraj (4077 tun), za kterým následovaly Středočeský kraj (2055 tun), Olomoucký kraj (753 tun) a Liberecký kraj (24 tun).
Ministerstvo zemědělství eviduje zhruba 120 pěstitelů chmele. Česko je třetím největším pěstitelem a exportérem chmele na světě. Asi 80 procent z toho činí odrůda žatecký poloraný červeňák. Při obnově chmelnic nyní odborníci hledají odrůdy odolnější vůči suchu a méně náchylné na nemoci.
Zdroj: ČTK, 30. 3. 2026
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.03.2026 16:41
