V Česku loni přibylo klíšťových onemocnění

Nemocí od klíšťat v Česku loni opět přibylo. Lymskou boreliózou se nakazilo 4031 lidí, klíšťovou encefalitidou 670. Potvrzují to údaje Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Případů lymeské boreliózy bylo nejvíce za pět let. Důvodem byla mimořádně dlouhá sezona, po kterou byla klíšťata aktivní.

Vysokou aktivitu klíšťat v roce 2024 potvrdila České televizi vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Kateřina Kybicová. V případě boreliózy stoupl počet hlášených onemocnění z 3268 v roce 2023 na 4031 v roce 2024. Jedná se zároveň o největší číslo za posledních pět let. Nejvyšší počet případů evidovali hygienici v Kraji Vysočina a ve Středočeském kraji. Nejvíc případů encefalitidy pak evidují v Jihočeském kraji.

Podle odborníků byla jedním z důvodů nárůstu i mimořádně prodloužená aktivita klíšťat. „I samotná sezona, kdy se lidé mohli klíšťaty infikovat, se prodloužila. Začala již v únoru, přičemž od března šel výskyt klíšťat exponenciálně nahoru. S příchodem sušších měsíců července a srpna pak jejich množství opadlo,“ uvedla Kybicová. Projekt Klíšťata ve městě zaznamenal infikovaná klíšťata až do listopadu. Loňský rok proto Kybicová označila za takzvaný klíštěcí.

Prodloužená aktivita klíšťat tak vedla i k nárůstu počtu onemocnění, která přenášejí. Že i borelióza je běh na dlouhou trať s poměrně náročnou léčbou, potvrdila České televizi Lucie, matka desetileté dívky z východních Čech: „Dcera měla v červnu flek na lýtku. Takový ten typický, bílý s červeným okrajem. Doktor zhodnotil, že to vypadá jako borelióza a odebral jí krev,“ vylíčila. Po dvou týdnech čekání se borelióza potvrdila a následovala čtyřtýdenní léčba antibiotiky. Očkování proti tomuto onemocnění stále neexistuje.

Zaječí nemoc

Klíšťata mohou na člověka přenést i další onemocnění. „Byl to například případ malého dítěte s takzvanou tularémií (známé také jako zaječí nemoc), kde šlo pravděpodobně o nakažení skrze infikované klíště. I přesto, že v České republice nejsou tyto případy tolik sledované, jsou poměrně časté,“ upřesnila Kybicová.

U klíšťové encefalitidy stoupl podle dat hygienických stanic zaslaných SZÚ počet případů z 514 v roce 2023 na loňských 670. Česko patří k zemím s nejvyšším výskytem encefalitidy v Evropě. „Důvodem je výskyt nakažených klíšťat na celém území ČR i fakt, že naše klimatické a teplotní podmínky jsou ideální pro jejich život,“ uvedla mluvčí ústavu Štěpánka Čechová.

Proti onemocnění je možné se nechat očkovat. Proočkovanost je však v Česku v porovnání s jinými evropskými zeměmi nízká, podle SZÚ se pohybuje kolem 37 procent. „Pro srovnání, sousední Rakousko má proočkovanost přesahující 80 procent a také několikanásobně nižší čísla infikovaných,“ vysvětluje Čechová. Mírně podle ní zvýšila zájem veřejnosti vakcína v rámci zdravotního pojištění pro lidi starší 50 let.

První fáze encefalitidy připomíná lehkou chřipku

V první fázi příznaky nemoci podle SZÚ připomínají spíše lehkou chřipku. Druhá fáze nemoci se už projevuje silnými bolestmi hlavy doprovázenými horečkou. Může se dostavit také nevolnost a zvracení. Asi u čtvrtiny pacientů dochází ke vzniku trvalých následků, jako je obrna končetin nebo chronické bolesti hlavy.

Odborníci se proto shodují, že po pobytu v přírodě je zásadní prohlídka celého těla a co možná nejrychlejší odstranění přisátého klíštěte. Chránit mohou také repelenty, vhodný oděv a obuv. Několik laboratoří naskrz Českou republikou pak nabízí i otestování nalezeného klíštěte.

Pro předpověď aktivity klíšťat si lidé mohou od května 2023 stáhnout i takzvanou Klíšťapku. Aplikace nabízí přesnější předpověď aktivity klíšťat, která se odvíjí nejen od teplot vzduchu, ale také na základě dat z provedeného sběru klíšťat. „Dohromady s projektem Klíšťata ve městě chystáme spustit novou verzi této aplikace na jaře, která by měla být především rozšířená o městské části,“ dodala Kybicová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Sněmovna po třech hodinách schválila program schůze k platové novele

Sněmovna schválila po třech hodinách od zahájení jednání návrh programu mimořádné schůze k závěrečnému projednání platové novely, která počítá s růstem platů ústavních činitelů pro letošek o téměř sedm procent. Mimořádnou schůzi k závěrečnému kolu projednávání vládní předlohy nechal svolat koaliční tábor. Schůze začala opoziční kritikou. Jako první vystoupil předseda ANO Andrej Babiš, který označil vládní předlohu za nepřijatelnou a nemravnou. Obdobně se vyjádřil lídr dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, podle něho je navrhovaný růst platů vrcholných politiků také bezdůvodný. Pokud ve středu poslanci nestihnou o její podobě hlasovat, schůze by pokračovala v pátek.
09:47Aktualizovánopřed 11 mminutami

Zemřela přeživší Lidic Eva Kubíková-Bullock

Na konci prosince zemřela v sedmaosmdesáti letech Eva Kubíková-Bullock, byla jedním z přeživších lidických dětí. Žila v Kanadě a Lidice opakovaně navštěvovala, informoval ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Ze 105 lidických dětí němečtí nacisté osmaosmdesát zavraždili. Po druhé světové válce se jich do Lidic vrátilo sedmnáct. Nyní jich žije šest.
před 17 mminutami

Soud zprostil Mynáře obžaloby z dotačního podvodu

Krajský soud ve Zlíně ve středu zprostil bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře obžaloby z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie při stavbě penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Hrozilo mu až osm let vězení, vinu odmítl. Rozsudek není pravomocný. Obžaloba navrhovala Mynářovi uložit tříletou až čtyřletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun. Obhajoba žádala zproštění obžaloby.
09:58Aktualizovánopřed 49 mminutami

Banky poskytly loni hypotéky za 275 miliard

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se z 4,85 na 4,80 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami, sdělila ČT24 mluvčí nemocnice Tereza Romanová. Pacientka měla popáleniny na devadesáti procentech těla. Dalšími, kteří zemřeli na místě neštěstí, jsou čtyři muži a dvě ženy. K jejich identifikaci pomohla policii genetická expertiza.
08:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Je třeba inovovat, říká Bek k novým plánům výuky. Podle Plagy záleží na školách

Ministerstvo školství představilo nové plány výuky. Slibují víc praktických dovedností, méně takzvaného biflování a povinnou angličtinu už od první třídy. Dosud byla od třetí. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v Událostech, komentářích prohlásil, že je třeba hledět na to, zda jsou čeští žáci srovnatelní s těmi zahraničními, předseda rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství Robert Plaga zase volá pro větší podpoře škol a vysvětlení změn učitelům.
před 4 hhodinami

Zájem o domácí fotovoltaiky opadl téměř o polovinu

Zájem domácností o fotovoltaiku loni propadl. Snížil se zhruba na polovinu. I proto, že klesly i ceny elektřiny a dotace. Ani letos sektor nečeká lepší výsledky, stát chce podporu opět omezit. Přibývá ale firemních instalací i větších solárních parků. Česko by tak mohlo splnit plány na podíl elektřiny ze slunce.
před 4 hhodinami

Správa železnic rekonstruuje desítky nádraží, vznikají i nové budovy

Správa železnic plánuje letos celkem proinvestovat téměř 40 miliard korun. Asi polovina půjde na opravy tratí, přes dvě miliardy pak na rekonstrukce nádraží. Začala například oprava smíchovského nádraží v Praze, do dvou let má skončit proměna Masarykova nádraží. Nové nádraží vzniká v Brně – Králově Poli. V Havířově už je nová hala hotová, stavaři pracují na nástupištích a podchodech.
před 6 hhodinami
Načítání...