Agris.cz - agrární portál

AP: Pekařství v Kolíně nad Rýnem po výrazném zdražení energií po 90 letech zavře

26. 9. 2022 | ČTK

Po 90 let rodina Engelberta Schlechtrimena pekla v Kolíně nad Rýnem pšeničné housky, žitný chléb a čokoládové buchty. Příští týden ale nadobro vypnou pece, protože už si nemohou dovolit platit výrazně vyšší ceny energií. Jejich prudký růst je částečně výsledkem dopadů války na Ukrajině, uvedla agentura AP.

Schlechtrimenovi prarodiče založili pekárnu v Kolíně nad Rýnem před druhou světovou válkou. Dnes osmapadesátiletý muž převzal živnost po svém otci přes 28 lety a proměnil ji v ekologický obchod, který ctí tradiční recepty a zakazuje používání chemických přísad. Přesto ani tyto inovace ho nezachrání před uzavřením rodinného podniku, který sestává z pekárny a dvou obchodů s 35 zaměstnanci - po téměř jednom století.

Pekařství z Kolína se tak stalo další obětí krize na evropském trhu s energiemi. Ta částečně vznikla jako důsledek snížených dodávek ruského zemního plynu, který se využívá k vytápění domácností, výrobě elektřiny a jako energie pro továrny.

Výsledné nárůsty cen energií dostaly pod tlak firmy, které se i bez toho potýkaly s růstem dalších nákladů v důsledku rostoucí inflace. "Už nějakou dobu se snažíme zvládat několik krizí najednou: neobsazená pracovní místa, nedostatek personálu, zavírání kvůli koronavirové pandemii, extrémní nárůsty cen surovin a nyní také exploze cen energií a další nárůst nákladů na pracovní sílu," řekl Schlechtrimen.

Pekař také poukázal na to, že ceny surovin se zvedly až o 50 procent. "A teď se k tomu přidala krize nákladů na energie. Dosud jsme měli nárůst jen asi o 70 procent, protože pece vyhříváme naftou. Obáváme se čtyřnásobného zvýšení cen," postěžoval si podnikatel.

Schlechtrimen se pokoušel ušetřit energii všude, kde se dalo, ale ani to nestačilo, aby vykompenzoval rostoucí výdaje. Také zvýšil ceny svých výrobků, aby pokryl prudce rostoucí náklady. Zákazníci, kteří si kvůli rostoucí inflaci rovněž utahují opasky, ale přestali chodit a zamířili do diskontů prodávajících průmyslově vyráběné pečivo za méně peněz. Kolínský pekař si nakonec musel přiznat, že už není dost ziskový na to, aby svou živnost udržel.

Schlechtrimen přitom není jediným pekařem, který v Německu v těchto dnech bojuje o to, aby se uživil. Malá rodinná pekařství po celé zemi stěží pokrývají své náklady. "Mnoho firem v pekárenství se obává, jak vyjdou v nejbližších měsících. Čelí nákladové cunami," postěžoval si výkonný ředitel Německého svazu pekařů Friedemann Berg. "Rádi bychom viděli finanční pomoc našim pekárnám, kdy by spolková vláda poskytla pomoc našim firmám efektivně, rychle a nebyrokraticky," dodal Berg.

Německá vláda tento týden oznámila dodatečných 65 miliard eur (1,6 bilionu Kč) na nové kolo opatření, která mají spotřebitelům ulevit od inflace a vysokých cen energií. Pro lidi, jako je Schlechtrimen, ale pomoc přichází možná až příliš pozdě.


Zdroj: ČTK, 26. 9. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.12.2023 22:27