Agris.cz - agrární portál

18.5. Fórum o budoucnosti zemědělství

12. 5. 2022 | ČZU

V Praze se bude 18. května konat Fórum pro budoucnost zemědělství. Odborníci z Česka i ze zahraničí zde budou diskutovat o tom, jak se vyrovnat s výzvami, které přináší klimatické změny. Řešit budou například otázku budoucí podoby lesů či snížení vlivu produkce potravin na životní prostředí.

Fórum organizuje Evropská organizace vlastníků půdy (ELO) ve spolupráci se Sdružením vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Pražskou konferenci zahájí úvodním slovem děkan České zemědělské univerzity Josef Soukup a Constantin Kinský ze SVOL.

Budoucnost lesů začíná již dnes

Na konferenci vystoupí mimo jiné seniorní výzkumník Evropské komise Alessandro Cescatti, který bude s dalšími účastníky včetně předsedy SVOL Jiřího Svobody diskutovat o tom, jak ovlivní klimatická změna lesy v České republice i zbytku Evropy.

„Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu již dosáhlo globální oteplování 1,2 stupně Celsia a další oteplení o 0,5-1 stupeň je pravděpodobné během 20-40 let. Otázka budoucí podoby lesů je proto zásadní z pohledu životního prostředí, ale i sociálního a ekonomického. Každé rozhodnutí, které nyní učiníme, může mít dalekosáhlé důsledky, které ovlivní podobu českého lesnictví po celá desetiletí. Zároveň tím ovlivní doslova i podobu České republiky. Je proto nejvyšší čas se rozhodnout, jakým směrem se chceme v péči o naše lesy vydat,” vysvětluje Jiří Svoboda.

Potravinářství v době klimatických změn

Velké změny čekají i oblast potravinářství. To by totiž mělo v budoucnu projít transformací, která povede ke snížení dopadů zemědělství i dalších oblastí na životní prostředí. Jedním z dalších témat tak budou možnosti dosažení současných klimatických cílů při aktuálním nastavení společné zemědělské politiky či otázka udržení stávající zemědělské produkce při zachování dostatečné biodiverzity.

„Klimatické změny se už začínají projevovat ve všech oblastech zemědělství, od produkce potravin až po lesnictví. Musíme proto začít jednat společně a jednotně. Velmi nás proto těší, že v České republice vystoupí evropští odborníci se zkušenostmi z řady zemí,” uzavírá Svoboda.

Konference se bude konat 18. května v prostorech Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. Zájemci o účast na konferenci se mohou registrovat na emailové adrese martina.houskova@knktr.cz. Více informací a program konference naleznete na adrese https://www.forumforagriculture.com/virtual_events/2022-regional-event-czech/.


Zdroj: ČZU, 12. 5. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.08.2022 08:18