Zemědělcům stále zbývá sklidit skoro čtvrtina polí s obilím

Zemědělcům stále zbývá sklidit téměř čtvrtina polí s obilím. Posekáno je 76,2 procenta ploch. Včera to v komentáři ke sklizni uvedlo ministerstvo zemědělství. Loni zbývala touto dobou necelá desetina ploch. Do závěru vstupuje sklizeň řepky, které je už posekáno 95,6 procenta s průměrným výnosem 3,11 tuny na hektar. Loni činil výnos z hektaru 3,42 tuny.

Nejpomalejší sklizně základních obilovin jsou v Karlovarském, Libereckém a Moravskoslezském kraji, v prvním z jmenovaných se nesklidila ještě ani polovina ploch.Výnos pšenice ozimé, tedy hlavní pěstované plodiny, činí v průměru 6,78 tuny na hektar, loni to bylo o 0,43 tuny na hektar méně. Kvalita analyzované pšenice je podle ministerstva dobrá, příznivé jsou také výsledky na obsah mykotoxinů.

Úplně nebo skoro sklizená řepka je ve Zlínském, Jihomoravském a Plzeňském kraji, nejpomaleji se postupuje v Královéhradeckém a Karlovarském kraji.

Letošní sklizně obilovin komplikovaly deště, pole byla podle vyjádření Agrární komory ČR na začátku srpna podmáčená, lokálně se tvořily až močály. Zemědělci tak nemohli vyjet na některá pole s technikou, aby se do měkké půdy nezabořili. Žně tak měly několikatýdenní zpoždění. Zemědělci by letos měli sklidit v Česku 6,995 milionu tun základních obilovin, o čtyři procenta méně než loni. Úroda řepky by pak měla meziročně klesnout o 13,3 procenta na 1,079 milionu tun, odhadl již dříve Český statistický úřad. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy bude sklizeň obilovin na zrno nejspíš průměrná, neví se však, jestli bude mít obilí vysokou kvalitu.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Žně:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info