Agris.cz - agrární portál

Tuzemské starosty stále více zajímá, jaký vzduch jejich občané dýchají. Do Agdata City je po roce od spuštění zapojeno přes 30 měst, 250 tisíc občanů a projekt expanduje na Slovensko

18. 8. 2021 | Agdata

Kvalita ovzduší je v Česku stále větším tématem. Prachové částice jsou nepřímo zodpovědné za zhruba 12 tisíc předčasných úmrtí ročně, a proto se radnice začínají zaobírat tím, jaký vzduch občané v daném místě dýchají. Projekt Agdata City od svého vzniku v létě loňského roku využívá již více než 30 českých samospráv a 250 tisíc obyvatel. V letošním roce navíc expandoval na Slovensko, kde monitoruje vzduch již v 5 městech. Trend je tedy jasný – kvalita života v obci se stále častěji měří kvalitou vzduchu. 

Meteostanice již ve více než 30 městech

Prachové částice PM 2,5 jsou zodpovědné za předčasné úmrtí u zhruba 10 až 12 tisíc lidí ročně v České republice. V rámci celé Evropy se jedná zhruba o 350 tisíc lidí. Podle WHO například v Indii zemřelo na problémy spojené s kvalitou ovzduší více než 1,5 milionů lidí jen v roce 2019. Tato čísla jsou velmi alarmující. Čeští starostové na malých obcích a ve větších městech i proto mají stále větší zájem o informace v reálném čase o tom, zda ovzduší ve městě je či není zdraví škodlivé. Po pilotních samosprávách na Moravě a ve Slezsku se Agdata City rozrostlo i směrem na západ do Čech a v současné době jsou moderní meteostanice nainstalované v Praze, Chrudimi, Lounech či v západočeských Přešticích. Celkem se jedná o více než 30 tuzemských samospráv.

„Navzdory koronavirové pandemii a ztíženým možnostem, jak náš produkt dovézt a ukázat, jsme za rok zaznamenali nebývalý nárůst. Naším cílem bylo zapojit letos i nějaké samosprávy v Čechách, což se nám povedlo naplnit, a v současné době vyjednáváme také s několika městskými částmi v Praze a v Brně. Musím říci, že jsme takový zájem o data nečekali. V současné době máme nainstalováno 30 meteostanic a 50 air senzorů na prach, oxidy dusíky, síry, troposférický ozon nebo oxid uhličitý po celé České republice a další jsou v jednání. Informace z našich přístrojů se podle našich propočtů dostanou k více než 250 tisíc obyvatel,“ uvádí Jiří Musil, zakladatel projektu Agdata City. 

Meteostanice a senzory Agdata City jsou schopné monitorovat prašnost v pásmech PM1, PM2, PM2,5 a PM10 a zároveň sledovat molekuly NO2, SO2, O3 nebo CO2. Starostové mohou díky tomu stanovit hraniční hodnoty, o jejichž překročení budou informovat pomocí SMS či emailu. To se může týkat například mateřských či základních škol, kdy při překročení limitů budou ředitelé včas varovaní a zamezí větrání nebo nevezmou děti ven na procházku. Důsledný monitoring a včasné informování občanů o zhoršeném stavu ovzduší tak může dokonce zachránit život. Vzhledem k současné pandemii covid-19, která zhoršuje respirační potíže, je čisté ovzduší jedním ze základních předpokladů pro lepší průběh pandemie i v hyperlokálním měřítku. 

Po úspěchu v České republice přišla expanze na Slovensko

V letošním roce se Agdata City podařilo vyvézt své meteostanice a senzory i za hranice Česka. Hned 5 slovenských měst využívá systém Agdata City, díky kterému mohou starostové občany ihned informovat o stavu ovzduší. Jedná se například o centrum slovenského obuvnického průmyslu město Partizánske nebo Levice, která patří mezi 20 nejlidnatějších měst na Slovensku. 

„V současné době jednáme s více městy na Slovensku, kde se nám místní představitele daří přesvědčovat o tom, že je důležité monitorovat kvalitu vzduchu. Vzhledem k tomu, že jsme na trhu pouze rok, považujeme zahraniční expanzi za obrovský úspěch. I díky pilotnímu projektu ve slezských Petrovicích u Karviné se nám podařilo zaujmout rovněž polskou stranu Slezska a jednáme s tamními starosty v popílkem velmi postižené lokalitě o instalaci senzorů a meteostanic. Takže v letošním roce nemusí zůstat jen u Slovenska, ale plánujeme i zapojení Polska nebo Maďarska.“ uzavírá Jiří Musil.

O Agdata

Agdata založili bratři Musilové spolu s Jiřím Jiráskem v roce 2016. Během čtyř let se platforma stala nejrozšířenějším ekosystémem pro chytrou správu zemědělských podniků a farem. Určená je pro subjekty všech velikostí, od malých rodinných podniků po velké zemědělské koncerny. Ekosystém Agdata zahrnuje cloudovou softwarovou platformu a celou řadu telematických čidel a senzorů komunikujících pomocí GPS nebo LoRa sítě. Pod značkou Agdata City pak dodává senzory napojené na analytický systém také do měst a obcí

 

Padly informace na úrodnou půdu? Rádi Vám řekneme víc:

 

František Brož

PR agentura FYI Prague

frantisek.broz@fyi.cz

+420 608 972 715

 

Jiří Musil

CEO Agdata

jiri.musil@agdata.cz

+420 777 661 922


Zdroj: Agdata, 18. 8. 2021





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 27.04.2024 19:16