Jaroslav Šebek: Kvóta na české potraviny? Právně, obchodně i politicky je to toxická věc

Co bude znamenat zavedení kvót na české potraviny? Na otázku odpovídá Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Tuto veskrze obskurní - právně, obchodně i politicky toxickou věc jsme s obavami sledovali od samého počátku a vždy jsme zásadně odmítali, že to je snad na nějakou naší objednávku, protože předkladatelé - falešní národovci z SPD, neustále vytrubovali, že to je na pomoc malým českým zemědělcům. Takže znovu a přehledně: Zásadně a kategoricky odmítáme tento paskvil, který je v rozporu se samotnými principy fungování EU, jde proti společnému/jednotnému volnému trhu. Je to právně neakceptovatelný způsob zásahu členského státu na ochranu „svého“ trhu a takový také bude závěr, pokud se návrh dostane skutečně do legislativního řádu naší země.

Komu to pomůže? Velkým potravinářským firmám a agrokomplexům, které dostanou do ruky nástroj do boje s obchodními řetězci. To je ale nefér hra. Zákony tu mají být pro blaho všech, ne jako klacek pro obchodní zájmy několika firem. Pomůže to falešným bojovníkům za národní zájmy, protože až to EU zruší, budou mít další příležitost ukazovat na to, jak „nám“ Čechům je zase ubližováno a že by bylo lepší vystoupit z EU, protože ji nepotřebujeme a všechno si vyrobíme sami. Čili SPD, Trikolora, komunisti a podobní strašáci.

Jedná se o účelový krok a sprostý pokus o destabilizaci našeho členství v EU, díky kterému mimochodem získali zemědělci i potravináři za ta léta obrovské prostředky... Hrozí zhoršení důvěry u okolních členských států a zavedení recipročních opatření v jiných oborech, ve kterých je ČR závislá na dovozu. Takže to na ČR dopadne negativně ekonomicky i z této stránky.

Komu to nepomůže? Nepomůže to drtivě většině menších, středních zemědělců, nepomůže to spotřebitelům, nepomůže to České republice, nepomůže to obchodu jako takovému. Je naprosto neseriózní, že zákonodárný sbor členského státu EU vůbec projednává takovou protiprávní věc. Hrozí znedostupnění některých položek potravin v některých obdobích roku, protože i kdyby vycházela ona procenta v soběstačnosti, tak rozhodně to nevychází tak, že by bylo vše dostupné po celý rok. Takže hrozí prázdné regály v některých položkách, tlak na unifikaci nabídky namísto její větší pestrosti, jde o potenciál ke zdražení potravin.

Co s tím dělat? Deklarujeme samozřejmě zájem o to, aby bylo co nejvíce českých potravin na českých pultech, ale v žádném případě ne touto formou. Pokud měl někdo z předkladatelů takovou péči o malé zemědělce, měl se řídit naším dlouhodobě prezentovaným doporučením. Navrhujeme odklon od stávajícího modelu podpory velkým agrokoncernům, větší podporu rodinným farmám více spjatým s místem svého života a hospodaření, větší rozvoj lokálních trhů, větší podporu menším zpracovatelským kapacitám a zjednodušení byrokracie v podnikání, lepší nastavení podpor pro citlivé komodity.

Toto vše jsou systémová, po všech stránkách odpovědná opatření, na jejichž konci budeme mít stabilní venkov s ekonomickými příležitostmi, dostatek kvalitních a pestrých českých potravin a hlavně celkově se jedná o nejekologičtější způsob řešení „problému“, pokud volný trh ovšem nějakým problémem k řešení vůbec má být.

Čili tento návrh je dalším vítězstvím populismu v Čechách. Proti návrhu budeme nyní bojovat v senátu.

Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR pro Ekolist.cz

Tisk

Další články ke kauze Prodej potravin:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info