Agris.cz - agrární portál

SZIF bude hospodařit s 40,4 miliardy Kč, schválila vláda

1. 12. 2020 | ČTK

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude v příštím roce hospodařit s 40,4 miliardy korun. Dnes to na návrh ministerstva zemědělství schválila vláda, uvedla na svém webu. Meziročně jde proti schválenému rozpočtu o snížení o 1,8 miliardy korun, proti letošnímu očekávanému rozpočtu, do kterého následně přibyly další výdaje, jde o snížení o více než 5,5 miliardy Kč, uvedlo ministerstvo zemědělství v materiálu pro jednání vlády.

Ještě loni fond v dokumentu informoval, pokud mu proti plánům státu chyběly v rozpočtu peníze. Letos tak už nečiní, přesnou chybějící sumu v rozpočtu nezveřejňuje. V dokumentu píše, že chybějící peníze se budou řešit v požadavcích na změnu přidělené dotace, případně s ministerstvem zemědělství.

Podle dokumentu by měl fond získat většinu, a to 28,66 miliardy Kč), z evropských peněz. Ze státního rozpočtu by to mělo být 11,14 miliardy Kč.

Například na Společnou organizaci trhů, kam patří podpora školním projektům na propagaci konzumace mléčných a ovocných produktů, by mělo jít ze státního rozpočtu 172,6 milionu Kč a 156,1 milionu Kč z rozpočtu EU. Fond už ale dále nerozepisuje, jaká suma půjde na jaké programy.

Na marketingovou činnost, tedy na podporu značek kvalitních potravin Klasa, na Regionální potravinu a na podporu biopotravin, chce dát fond v příštím roce 250 milionů Kč.

Fond plánuje mít v příštím roce stejně jako letos 1345 zaměstnanců, celkově by mělo jít na platy zaměstnanců 756,7 milionu Kč. Mimo jiné přes 1,6 milionu korun fond plánuje dát na pohoštění.

Státní zemědělský intervenční fond je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. Spravuje a kontroluje dotace z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu.


Zdroj: ČTK, 1. 12. 2020

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 05.03.2021 16:46