Agris.cz - agrární portál

Vlčice, která byla před 14 dny nalezena u silnice na Kokořínsku, má v těle zbytky střely

26. 11. 2020 | AOPK ČR

Vlčice, která byla 8. listopadu nalezena mrtvá u silnice mezi Dubou a Ždírcem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj [1], má v oblasti hlavy a temene zbytky střely. Jedná se o druhý doposud zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v ČR. První prokazatelně zastřelené zvíře bylo před více než rokem nalezeno nepříliš daleko, v příkopu poblíž obce Konětopy na Mělnicku, pachatele se vypátrat nepodařilo [2]. Oba případy mají podobný scénář. Zvířata byla nalezena u silnice a vše původně nasvědčovalo tomu, že byla sražena autem. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR tedy nyní podává trestní oznámení na neznámého pachatele [3].

To, že příčinou smrti i této vlčice bylo s největší pravděpodobností zastřelení, vyplývá z rentgenového snímku a prvotního ohledání. Pitva, která má určit příčinu úhynu, je prováděna experty z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Výsledky genetické analýzy potvrdily, že se jedná o zvíře z takzvané středoevropské nížinné populace – tedy vlků, kteří do České republiky přišli z oblasti německé Lužice. Příbuznost se smečkou, která se dlouhodobě pohybuje na Kokořínsku, se zjišťuje.

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků – letos na jaře byl v Beskydech zastřelen rys Olda [4], na Pálavě otrávený vzácný dravec luňák červený [5], na Litoměřicku orel mořský [6] a výčet by mohl pokračovat. Bohužel se ani v jednom případě policii nepodařilo viníka vypátrat. Doufám, že policie jej tentokrát skutečně odhalí, už jen proto, že je v regionu již druhý případ,“ komentuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

„Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u chovatelů hospodářských zvířat. Nepředpokládáme však, že by to byli právě chovatelé, kdo po vlcích střílí. Stát chovatelům případné škody na hospodářských zvířatech hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80–95 % vlčích útoků. Právě proto také u nás stát poskytuje na zabezpečení stád dotace ve výši 100 %. Snažíme se vysvětlit, že klíčové je, aby si vlci nezvykli chodit do ohrad. Vlci plní v naší přírodě důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně.  Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 % vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně 2 %,“ dodává František Pelc.Podrobnosti o vlcích, zabezpečení stád i postupu při náhradě škod jsou přehledně k dispozici na www.navratvlku.cz.  

Poznámky:

[1] https://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/ve-zdireckem-dole-v-chko-kokorinsko-machuv-kraj-srazilo-auto-vlcici/

[2] https://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/vlka-na-melnicku-nekdo-zastrelil-aopk-cr-proto-podava-trestni-oznameni/

[3] Úmyslné usmrcení kriticky ohroženého druhu živočicha v rozporu s ust. § 50 odst. 2  zákona o ochraně přírody a krajiny je trestným činem ve smyslu ust. § 299 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění.

[4] https://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/zastreleny-rys-v-chko-beskydy-podavame-trestni-oznameni/

[5] https://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/potvrzeno-vzacneho-dravce-lunaka-cerveneho-v-sedleci-pod-palavou-zabil-jed-karbofuran/

[6] https://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/komu-vadi-vzacni-dravci-nebe-na-litomericku-prislo-kvuli-strelci-o-sveho-krale/

 

Kontakt:

Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,

e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406


Zdroj: AOPK ČR, 26. 11. 2020





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.03.2024 13:35