Chovatelé prasat v ČR musí mít do konce roku povinně oploceny chovy
25.11.2020 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje chovatele prasat v České republice na zpřísnění legislativy, která upravuje pravidla pro oplocení jejich chovů. Na základě novely příslušné vyhlášky musí být nejpozději do konce letošního roku všechny stavby určené k chovu prasat i pomocné stavby v rámci jednoho areálu, kde chovatelé skladují krmivo a stelivo pro prasata, chráněny trvalým oplocením. Venkovní výběhy pak musí být zabezpečené nejméně dvojitým plotem (bariérou). Zvýšení zabezpečení chovů má snížit riziko zavlečení nákaz do chovu zejména s ohledem na šíření afrického moru prasat (AMP) v chovech.
Povinnost zabezpečit své chovy vyplývá chovatelům již ze současné legislativy. Až doposud však byla definována volněji a povinnost zřídit oplocení ukládala vysloveně „pouze“ u nových staveb a při změnách stávajících staveb.
„Aktuální novela definici zpřesňuje a zpřísňuje. Venkovní výběhy jsou z hlediska možného kontaktu s divokými prasaty nejrizikovější, proto budou muset být chráněny alespoň dvěma ploty, respektive dvěma bariérami,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. O nadcházející změně legislativy byly v dostatečném předstihu informovány chovatelské organizace.
Při této příležitosti, kdy se zhoršuje nákazová situace s ohledem na šířící se AMP v sousedních zemích, SVS připomíná všem tuzemským chovatelům prasat povinnost evidovat všechny chovy. Tato povinnost zaregistrovat chov u Českomoravské společnosti chovatelů platí od prosince 2018. Do této doby se na chovy s pouze jedním prasetem vztahovala výjimka ze zákona a evidovány být nemusely.
Zrušení výjimky si vyžádala změna evropské legislativy a již téměř dva roky platí povinnost evidovat všechny chovy prasat. Hlavním důvodem změny bylo, aby dozorové orgány měly přehled o všech chovech prasat včetně nejmenších záhumenkových chovů a mohly je v případě potřeby kontrolovat a v případě změny nákazové situace i zde přijímat opatření. Tato nedávná změna předpisů souvisí s rostoucí hrozbou AMP.
V současné době tak výjimku, kdy není povinné chov registrovat, představuje pouze dočasné přemístění prasete, kdy doba jeho ustájení u nového chovatele nepřesáhne sedm dní. Jedná se především o případy, kdy si dotyčný zakoupí již vykrmené prase za účelem provedení domácí porážky „zabíjačky“ a do svého hospodářství jej od původního chovatele přesune jen na několik dní před porážkou.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- Sklizeň ovoce loni vzrostla o devět procent na 141.375 tun (16.01.2021)
- Hospody už propouštějí i profesionály, návrat bude těžký, říká restauratér (15.01.2021)
- Geograf Radim Perlín: Malý zemědělec nebo rodinná farma jsou kořením krajiny (15.01.2021)
- Prodejci kaprů se polepšili, veterináři zjistili chybu u dvou pct (15.01.2021)
- Čeští vědci jako první použili genetické nůžky CRISPR na chmel. Cílem je ještě lepší pivo (15.01.2021)
- Dost bylo plastů na jedno použití. MŽP posílá 60 milionů na projekty obcí (15.01.2021)
- Komora: Potravináři by měli mít při očkování prioritu (15.01.2021)
- Staropramen povede Chorvat Teo Ćendo, vystřídal ředitele Havlenu (15.01.2021)
- Mouční červi se možná již brzy objeví na talířích lidí v Evropě (15.01.2021)
- V Maďarsku se objevilo další ohnisko ptačí chřipky (15.01.2021)