Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úbytek restaurací se nedá brát pozitivně, říká šéf Colosea

Pandemie dává tuzemským restauracím pořádně zabrat. Jejich byznys se opět smrsknul na výdejová okénka a rozvážkové služby. Vleklá krize navíc nelikviduje jen ty malé, ale ohrožuje už i restaurační řetězce.
Jan Mužátko, majitel restaurací Pizza Coloseum

Jan Mužátko, majitel restaurací Pizza Coloseum | foto:  Petr Topič, MAFRA

Síť restaurací Coloseum by za normálních okolností letos spíš plánovala oslavy, na trhu totiž funguje už čtvrt století. Místo toho počítá ztráty. „Dopady samozřejmě budou. Určitě největší jsou ty finanční, ale i personální. Musíme vrátit gastronomii budoucnost. Věřím, že nám snad pomohou některé asociace, které budou smysluplně podporovat náš obor,“ říká její majitel Jan Mužátko.

Svou první restauraci otevřel v roce 1995 ve Vodičkově ulici a v následujících pětadvaceti letech vybudoval 15 poboček a franšíz, kromě hlavního města třeba v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Českých Budějovicích nebo Teplicích.

Mužátko navíc provozuje Pivovar Národní, Penzion Coloseum v Průhonicích a Občanskou plovárnu, kde spolu s ním působí i jeho syn Jan, který studoval gastronomický Institut Paula Bocuse v Lyonu. Zda Coloseum jednou synovi předá a bude z něj rodinný podnik, však zatím neví. „To byste se museli zeptat jeho. Tahle doba je rychlá a mladí mají opravdu hodně možností,“ tvrdí Mužátko.

Za celou dobu působení v gastronomii otevřel a občas i uzavřel více než 60 podniků, do kterých investoval téměř miliardu korun. Jeho podniky dnes obslouží přes 1,5 milionu zákazníků ročně.

„Máme pobočky, kde na turistech závislí nejsme, ale v některých restauracích dosahuje závislost na zahraničních hostech až 50 procent. V Občanské plovárně pořádáme i soukromé akce a lidé kvůli neustálému zmenšování kapacity a nejistotě večírky ruší, řada z nich byla přitom přesunuta už z jarního období,“ dodává Mužátko.

Koronavirové restrikce ubližují i jeho cateringové společnosti, která občerstvuje hosty na libereckém, pardubickém a od roku 2019 rovněž na kladenském hokejovém stadionu. „Catering a event byznys byl pandemií velmi zasažen. Myslím, že z hlediska gastronomie úplně nejvíc,“ říká Mužátko.

S kompenzacemi není restauratér vůbec spokojen. „Ze státní podpory jsme takřka nic nedostali, což jsem čekal. Mohla padat dvojčata, být záplavy, krize nebo covid, a stejně na nás všichni zapomněli. Právě proto mě pak mrzí, když některé hlasité obory a firmy dostávají přidáno a covidem ani zasaženy nebyly,“ dodává. 

„Věřím, že teď na podzim, kdy náš obor je jedním z nejvíce postižených a omezovaných, přijde opravdová podpora ze strany státu,“ doufá Mužátko, který v první vlně nežádal o žádnou podporu a nyní chce pro Coloseum čerpat program Antivirus, aby nemusel dál propouštět.

„Musel jsem se rozloučit zhruba se 60 procenty zaměstnanců, zpátky jsme si pak vzali jen ty opravdu nejlepší. Bylo to ale velmi těžké a bolestivé rozhodování,“ říká Mužátko.

Díky kontaktu se zahraničními dodavateli má Mužátko srovnání s tím, jak to funguje v zahraničí. „Třeba v Itálii dostali covid úvěry během tří dnů všichni a splatnost byla šest až osm let. U nás se nastavila splatnost pouze tři roky a vyplaceno bylo zhruba jedenáct procent žádostí,“ tvrdí šéf Colosea.

Až patnáct procent nepřežije

Také další řetězce se potýkají s těžkými časy. „Výdejová okénka dělají zhruba jen tři až pět procent běžné tržby. Nejvíce jsou samozřejmě zasaženy bary a hotelové restaurace. Pak často trpí i podniky, které se orientovaly na turisty nebo nemají jasný koncept a základnu pravidelných návštěvníků,“ uvádí Lukáš Kastner ze skupiny Hospodska, jež provozuje pět restaurací v Plzni a Červený jelen v Praze.

Velký dopad na restaurace v centru Prahy hlásí řetězec Ambiente. „Okénkům se nejlíp daří v těch restauracích, které mají stabilní štamgastskou základnu a lidé je mají blízko bydliště nebo kanceláře – příkladem je Karlín nebo Vinohrady. Například Bufet v Karlíně je na tom dokonce lépe než loni. Naopak nejvíce z našich podniků jsou zasažené ty v centru Prahy,“ říká mluvčí Ambiente Šárka Hamanová.

Hlavní je podle ní se umět přizpůsobit. „V podnicích, které se rychle adaptovaly na aktuální situaci a byly kreativní, je i lepší nálada,“ dodává.
Podle Kastnera bude úmrtnost podniků po druhé vlně obrovská. „Okolo 40 procent všech podniků je momentálně úplně zavřených a je otázka, kolik se jich vrátí. Osobně si myslím, že možná přijdeme o10 až 15 procent gastronomických zařízení, přestože velká část podniků čerpá Antivirus nebo Covid – Nájemné,“ dodává Kastner.

„Myslím si, že možná bude méně restaurací, které budou kvalitní a cenově vyšší, a pak přežijí fast foody. Rád bych řekl, že se nám možná zmenší konkurence a budeme mít lepší zisky, ale úbytek restaurací pod vlivem pandemie se nedá brát jako pozitivum,“ prohlašuje Mužátko.

„Pandemické opatření nám přineslo i jiný pohled na byznys, některé pohledy jsou pozitivní a některé negativní. Jedním z pozitivních je pohled na efektivitu a personální vytížení. O negativních se raději nechci bavit. Špatných věcí máme od března 2020 opravdu hodně,“ dodává majitel Colosea.

I přes složitou situaci v gastronomii ale Mužátko věří, že krizi ustojí. „Máme svou síť dodavatelů a dobrou pozici na trhu. V tomto oboru jsem se udržel už pětadvacet let,“ říká.

Mladým chybí píle a drive, touha něco dokázat. Řada z nich to při prvním problému vzdává. Nehodlají do toho investovat to úsilí a čas, jako naše generace

Jan Mužátkošéf restaurací Coloseum

Dlouhodobou existenci přisuzuje především tvrdé práci. „Usilovně jsme s celým týmem v průběhu těch třiceti let poctivě pracovali. Mám pocit, že tohle je problém dnešní doby. Taková ta stará garda, do které se řadím, dnem a nocí pracovala. Mladým chybí píle a drive, touha něco dokázat. Řada z nich to při prvním problému vzdává. Nehodlají do toho investovat to úsilí a čas jako naše generace,” vysvětluje Mužátko.

Ačkoliv situace není příznivá, i tak Coloseum na oslavu narozenin plánuje něco nového. „Připravujeme novinku, která na našem trhu ještě nebyla a myslím, že by to mohlo oslovit velké spektrum nových klientů. Ještě ale úplně nechci říkat, co to je, dokud to nebude hotové,” uzavírá podnikatel.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...