Hraboši na jihu Čech překračují až pětinásobně práh škodlivosti

V některých částech Jihočeského kraje jsou přemnožení hraboši, místy je až pětinásobně překročen daný práh škodlivosti, kdy je i 5000 aktivních děr na hektar. Zemědělci hlásí škody v milionech korun. K plošnému hubení zatím nepřistoupili. Místy je zničená vojtěška, řepka, škody jsou na jařinách, někde museli farmáři kvůli porostům, jež zničili hlodavci, zaorávat kmín. ČTK to řekli jihočeští zemědělci a ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) byl republikový průměr intenzity hrabošů v březnu desetkrát vyšší, než je práh škodlivosti. V jižních Čechách má problémy například ZEAS Agro Rábín na Prachaticku, v porostech jetelů, teď se hraboši přesouvají do řepek, do ozimých obilovin. Škoda už přesáhla milion korun. ÚKZUZ nařídil likvidaci hlodavců, ale krajský odbor životního prostředí hubení nepovolil.

"Napsali, že kdyby byl jeden mrtvý chráněný živočich, hrozí pokuta až šest milionů korun. U nás je to 40 hektarů jetelotrav, pícniny na orné půdě, krmení, které nás letos má živit. Je to pětinásobek počtu nor na hektar, 250, 600 až 800 děr, porost je hodně poškozený, výnos bude nižší. Je to kalamitní stav," řekl dnes ČTK předseda ZEAS Agro Rábín Vladimír Soukup. Podnik hospodaří na 900 hektarech zemědělské půdy, zaměřený je na živočišnou výrobu, má asi 300 dojnic. Má i 60 hektarů ovocných sadů.

Vyšší výskyt hrabošů zaznamenali i zemědělci v Němčicích na Prachaticku, na jaře v porostech jetele, ozimých pšenicích, řepkách. Po nedávných mrazech se situace mírně zlepšila na Táborsku. "Nicméně kvůli devastaci porostů již museli zaorávat kmín v AGRA Březnice. Likvidaci jetelišť, ale i porostů řepky a pšenice hlásí podnik Reprogen," uvedla Šťastná.

V okrese Jindřichův Hradec je nejpostiženější Dačicko. Hraboši tam až pětinásobně překračují práh škodlivosti, kdy se vyskytuje 2000 i 5000 aktivních děr na hektar, někde je i sedm děr na metr čtvereční. Nejvíce postižené jsou řepka a ozimé ječmeny.

S hraboši se potýká i firma Rhea holding, která v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21.000 hektarů. "Je to totální problém od loňského léta. Vzhledem k tomu, že nebyla žádná zima, s tou populací se nic nestalo. Už jsme tu měli i kontroly ÚKZUZ, vše, co jsme chtěli, nám na aplikaci povolili. Je to sežrané totálně, zaorali jsme 500 hektarů ozimů. A některé, co jsme nechali, už nedají očekávaný výnos," řekl ČTK majitel holdingu Josef Kolář.

Podle agrární komory je dalším problémem, že hraboši jsou lákadlem pro divočáky, takže divoká zvěř páchá více škod. Louky a pastviny ničí třeba ve vyšších polohách na Prachaticku. Zemědělcům teď schází i zahraniční zaměstnanci kvůli koronavirovým omezením.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Přemnožení hraboše polního:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info