Agris.cz - agrární portál

Díky zahraničním dělníkům stihnou Lesoškolky jarní práce

25. 3. 2020 | ČTK

Společnost Lesoškolky z Řečan na Labem na Pardubicku stihla přijmout zahraniční dělníky ještě před zavřením státních hranic. Na jaře je podnik s 200 hektary pozemků na jejich pomoci závislý, řekl dnes ČTK výrobní ředitel Přemysl Němec.

"Lesní firmy často fungují také díky zahraničním dělníkům, když nedorazí, práce se roztáhnou na delší dobu. Naše firma jich má asi 200, nejsme na tom špatně," řekl Němec.

Zahraniční dělníci z východní Evropy pracují většinou v lese a na plantážích na jaře. Řečanská firma je najímala dva tři týdny před tím, než vláda přijala opatření proti šíření koronaviru včetně zavření hranic, dodal Němec. "Jsme ale závislí na ostatních odběratelích, když nebudou stíhat, poznamená to i nás," řekl Němec.

Preventivní opatření pracovníci dodržují i při práci venku. Nosí především roušky a šátky, které jim firma koupila. "Děláme soboty, neděle, sázíme, školkujeme. Mrzlo, tak jsme zakrývali semenáčky plachtami. Nějaké škody čekáme, ještě mrazy neskončily, chválit dne před večerem nemůžeme," řekl Němec.

Ovocnářské sady ve Svinčanech na Pardubicku hledají brigádníky od června na sklizeň třešní. Pokračují pak do října, postupně sklízejí jablka, hrušky nebo švestky. Bez pomoci zahraničních dělníků se neobejdou, řekl pěstitel Zdeněk Dostál. Sadař vlastní 40 hektarů.

"Jestli nedojde k výjimkám, aby lidé z Ukrajiny nebo Bulharska nemohli jezdit za prací, nebudeme schopní úrodu sklidit. Na třešně potřebuji 20 až 30 lidí," řekl Dostál. Mzda dělníků se pohybuje od 100 do 150 korun za kilogram natrhaného ovoce. "Zahraniční pracovníci jsou u nás vítaní a žádaní," řekl Dostál.

jlc kš


Zdroj: ČTK, 25. 3. 2020

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.10.2020 00:24