Agris.cz - agrární portál

Čína hlásí první výskyt viru ptačí chřipky H5N6 na drůbeží farmě

10. 2. 2020 | ČTK

Čína hlásí svůj první výskyt viru ptačí chřipky H5N6 na drůbeží farmě. Vysoce nakažlivý vir se objevil v jihozápadní provincii S'-čchuan, informovalo v noci na dnešek čínské ministerstvo zdravotnictví.

V Číně jde o první výskyt viru u drůbeže poté, co byly letos zaznamenány čtyři případy u labutí, poznamenala agentura Reuters.

Čínské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že na postižené farmě uhynulo 1840 kusů drůbeže z 2497. Zbytek byl vybit.

Minulý týden ohlásily výskyt ptačí chřipky na drůbežích farmách Saúdská Arábie a Vietnam.

V České republice o výskytu ptačí chřipky typu H5N8 v chovu ve Štěpánově nad Svratkou informovali veterináři v lednu. Ve stejný měsíc potvrdilo druhý výskyt ptačí chřipky také Slovensko. Ve všech těchto případech šlo o malochovy.

Ptačí chřipku, která je od 19. století známá jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný je podtyp viru označovaný jako H5N1. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Na člověka se virus přenáší jen zřídka, má pak ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených. Veřejnost i odborníky znepokojuje možnost zmutování tohoto vysoce patogenního viru tak, že by byl přenosný z člověka na člověka.


Zdroj: ČTK, 10. 2. 2020

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.01.2021 16:11