Čína hlásí první výskyt viru ptačí chřipky H5N6 na drůbeží farmě

Čína hlásí svůj první výskyt viru ptačí chřipky H5N6 na drůbeží farmě. Vysoce nakažlivý vir se objevil v jihozápadní provincii S'-čchuan, informovalo v noci na dnešek čínské ministerstvo zdravotnictví.

V Číně jde o první výskyt viru u drůbeže poté, co byly letos zaznamenány čtyři případy u labutí, poznamenala agentura Reuters.

Čínské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že na postižené farmě uhynulo 1840 kusů drůbeže z 2497. Zbytek byl vybit.

Minulý týden ohlásily výskyt ptačí chřipky na drůbežích farmách Saúdská Arábie a Vietnam.

V České republice o výskytu ptačí chřipky typu H5N8 v chovu ve Štěpánově nad Svratkou informovali veterináři v lednu. Ve stejný měsíc potvrdilo druhý výskyt ptačí chřipky také Slovensko. Ve všech těchto případech šlo o malochovy.

Ptačí chřipku, která je od 19. století známá jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný je podtyp viru označovaný jako H5N1. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Na člověka se virus přenáší jen zřídka, má pak ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených. Veřejnost i odborníky znepokojuje možnost zmutování tohoto vysoce patogenního viru tak, že by byl přenosný z člověka na člověka.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info