Agris.cz - agrární portál

Lesy ČR téměř uzavřely tendr 2020+, vítězem skupina PETRA

21. 1. 2020 | ČTK

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil sedmimiliardový lesnický tendr 2020+. Z 54 soutěžených jednotek dosud uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 49 jednotkách. Nejvíce smluv zatím získala skupina PETRA, a to osm. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, podnik se potýká s dopady rozsáhlé kůrovcové kalamity.

U dvou jednotek nemohou Lesy ČR zatím smlouvu podepsat, protože po námitce účastníka běží správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na obou těchto jednotkách podala nejlepší nabídku společnost PETRA.

Tendry na dvou jednotkách Lesy ČR kvůli ekonomicky nevýhodné nabídce zrušily a budou je opakovat. Jde o jednotky Blatná hráz a Buková. "U jednotky Ostravice se smlouva připravuje k podpisu," uvedla mluvčí.

Za skupinou PETRA se v tendru 2020+ s pěti podepsanými kontrakty umístily společnost Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert. Po čtyřech jednotkách podepsaly RM FOREST lesní společnost, společnost Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice.

Tendr 2020+ byl vypsán na léta 2020 až 2024 a šlo v něm o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Při vyhlášení tendru se předpokládalo, že vítězné firmy začnou pracovat od začátku ledna.

Tendr s 54 zakázkami podnik rozčlenil do tří typů podle toho, jak je území zasaženo kůrovcovou kalamitou. Nejvíce zájemců podalo nabídky na 23 takzvaných kalamitních jednotek, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcem. Firmy budou na těchto jednotkách těžit dřevo a zajišťovat pěstební práce. Vytěžené dřevo budou prodávat samy Lesy ČR. Na devíti postkalamitních jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce. Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy těží, pěstují i dřevo prodávají, se týká 22 jednotek. V tendru 2019+ se komplexní zakázka týkala všech jednotek.

Zavedení kalamitních jednotek, u nichž si prodej dřeva převezmou Lesy ČR, by podle státního podniku mělo zrychlit těžbu kůrovcem napadeného dříví. Pokud s dřevem při komplexní zakázce obchodují těžařské firmy, nemají podle Lesů ČR při odbytových problémech motivaci k rychlé těžbě.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží v tom, že podnik ve své strategii počítá do roku 2023 se ztrátovým hospodařením. Za loňský rok by měly být LČR ve ztrátě 990 milionů korun. Předloni měly zisk 70 milionů korun.

Zdeněk Rychtera


Zdroj: ČTK, 21. 1. 2020





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.04.2024 16:56