Agris.cz - agrární portál

Poctivá veganská bábovka? Pekařka v Praze ukazuje, že to jde

28. 11. 2019 | pekarske-technologie.cz

Stoprocentně veganské Mercy bistro&café letos oslavilo své druhé narozeniny a na pražském Žižkově se mu daří. Za bistrem a tamní malou veganskou pekárnou stojí Marcela Dulanská, vegetariánka, která si plní svůj sen. A zatím jí to jde nadmíru, její produkty odebírají na řadě dalších míst v české metropoli.

Vyhlášenou specialitou jejího podniku jsou bábovky. Zdravější variantě tradičního moučníku začali holdovat i ti, co by jinak nedopustili na klasickou variantu. „Bylo velmi těžké napodobit tradiční recepty mojí mámy, která má ve zvyku do všech koláčů dávat alespoň šest vajec,“ uznala Marcela Dulanská v pořadu Ve vlastní šťávě na Radiu Wave.

Je vyučenou kuchařkou a dlouho působila v podnicích se standardní nabídkou. I v těch se ale snažila co nejvíce vařit bez živočišných produktů. A když s tím slavila úspěch, rozhodla se pro posun v kariéře a vlastní podnik. „Šlo mi o to, aby i člověk, který je zvyklý na koláče plné mléka, másla a vajíček, nepoznal rozdíl mezi mým produktem a tím klasickým,“ podotkla rodačka ze slovenských Malacek.

Od obědů k zakázkové produkci

Prostory pro svůj podnik nakonec našla na Žižkově v Biskupcově ulici. Otevřela jej jako bistro s nabídkou snídaní i obědových specialit, koncept Mercy ale postupem času upravila jako kombinaci zakázkové pekárny a cukrárny s kvalitní kávou. „Začalo se mi také ozývat více lidí, kteří otvírali podniky nebo chtěli rozšířit svůj sortiment… A najednou už nebyl prostor na to, aby mohlo být otevřeno 10 hodin denně,“ vysvětlovala změny Marcela Dulanská.

Během dvou let od otevření také zjistila, že všechno nemůže zastat sama a být závoznicí, pekařkou i obsluhou zároveň. „Je třeba si najít někoho, kdo vám pomůže, ale i vás trochu posune a namotivuje dál,“ uvedla Dulanská.

Podle svých slov má největší radost, když vidí, jak chutná dětským zákazníkům. „Jsem hrozně ráda, když vidím, že naše veganské dorty a bábovky chutnají i těm nejmenším. Jsou lehké, zdravé, obsahují jen minimum cukru a děti jsou tak od malička vedeny ke zdravějšímu způsobu života,“ dodala pekařka a cukrářka Marcela Dulanská z Mercy bistro&café.

Autor: redakce


Zdroj: pekarske-technologie.cz, 28. 11. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.09.2020 01:29