Agris.cz - agrární portál

Stromem roku 2019 je Chudobínská borovice ze Žďárska

4. 10. 2019 | ceskenoviny.cz

Titul Strom roku 2019 získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem Vírské přehrady na Žďársku. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, třetí je dub z žádlovického zámku v Lošticích na Šumpersku. Anketu pořádala již poosmnácté Nadace Partnerství. Její výsledky vyhlásila v Brně.

V anketě hlasovalo více než 16.000 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 4400, v pořadí druhému stromu dalo hlas zhruba 2500 lidí.

Chudobínská borovice je podle pořadatelů ankety významný exemplář borovice lesní, která roste na skalnatém ostrohu levého břehu nádrže u bývalé obce Chudobín. Strom je nyní kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, podle pořadatelů ankety však byl známý už před napuštěním Vírské přehrady a stal se častým objektem děl malířů a fotografů.

"Tři sta padesát let starý strom je opředený pověstmi, mezi místními se například traduje, že pod ní v noci hraje čert na housle, což je zřejmě důsledek svrateckých silných větrů. Podle místních je strom působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka," uvedl v tiskové zprávě za nadaci David Kopecký.

Vítězný strom bude odborně ošetřen a bude reprezentovat Česko v mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby obdržela 1378 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 700.000 lidí. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

Loni o podporu veřejnosti soupeřily výhradně takzvané stromy svobody, které upomínají na důležité milníky samostatného Československa. V anketě hlasovalo více než 50.000 lidí, z toho pro vítěznou lípu na Blanensku jich bylo přes 26.000. Lípa zůstala jako jediná z 16 stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

 

Autor: ČTK


Zdroj: ceskenoviny.cz, 4. 10. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.03.2020 11:08