Agris.cz - agrární portál

K vítězství je daleko. Antibiotik v mase ubývá, nebezpečí ale trvá

10. 4. 2019 | Denik.cz

Antibiotika používaná nesprávně nebo v nadměrném množství škodí. Nejen ta od lékařů, ale i když je dostávají zvířata. Na člověka potom léky přestanou působit tak, jak mají. Když onemocní, může kvůli jejich neúčinnosti zemřít. Chovatelé a veterináři sice kvůli změně legislativy zejména v posledních letech zvířatům dávají antibiotik méně, stále však zdaleka není vyhráno.

„Jenom v Evropské unii ročně způsobí přibližně 33 tisíc úmrtí,“ řekl ředitel Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiří Bureš. Související škody, jež musejí hradit zdravotní systémy, podle něj každý rok přesahují miliardu eur. „Pokud nebudou přijata účinná opatření, předpokládám, že dopady budou růst,“ konstatoval.

V Česku se přitom za uplynulých deset let podařilo snížit spotřebu antibiotik ve veterinární medicíně o polovinu. Již od roku 2006 je v Evropské unii navíc zakázáno používat antibiotika pro zvyšování hmotnosti zvířat. Chystá se i zákaz preventivního používání antibiotik v chovech. Léčit jimi bude možné jen tak, že při bakteriální nemoci prokázané u jedné slepice bude antibiotiky ošetřeno celé hejno.

Od Američanů nebrat

„Kontroly jsou takové, že by se nemělo stát, že byste jedli maso, v němž by byla antibiotika,“ řekl Deníku europoslanec Pavel Poc (ČSSD), jenž se tématu věnuje v Evropském parlamentu. Připomněl, že právě přítomnost antibiotik v hovězím mase je příčinou vleklého obchodního sporu mezi Evropskou unií a USA. „Jejich maso, při jehož výrobě jsou antibiotika používána masivně, na evropský trh nesmí,“ vysvětlil.

Podle odborníků je právě vzrůstající rezistence lidského organismu k antibiotikům považována za jednu z největších dnešních hrozeb pro lidstvo, jež může zásadním způsobem ovlivnit ekonomický i sociální vývoj společnosti.

Podle Potravinářské komory ČR se budou muset chovatelé připravit na další zpřísnění pravidel nakládání s antibiotiky a lepší dokumentování jejich spotřeby. Přinese je očekávaná změna evropské legislativy, které se budou muset výhledově přizpůsobit i čeští výrobci.

„Připravit se dobře a včas na případný tarifní krok je podmínkou pro udržení konkurenceschopnosti a vnímání vysokých standardů potravin v Česku,“ uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

„Naším protivníkem jsou viry a bakterie, tedy velmi jednoduché organismy, které velmi často mutují, mění své vlastnosti, a my jsme vždycky až krok za nimi,“ řekl Deníku zemědělský analytik Petr Havel.

Autor: Jiří Janda


Zdroj: Denik.cz, 10. 4. 2019





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 26.04.2024 02:35