Agris.cz - agrární portál

ODS zvažuje svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli úsporám státu

6. 3. 2019 | ČTK

ODS zvažuje svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli možným úsporám státu ve zpomalující ekonomice, pokud je vláda v dohledné době nepředloží namísto "chaotismu" ve své daňové politice. Novinářům to dnes řekl místopředseda poslanců ODS Jan Skopeček s tím, že mimořádné zasedání by se mohlo uskutečnit koncem dubna. Uvedl to v souvislosti s neochotou vlády podpořit daňové změny, které ODS prosadila v Senátu do projednávaného daňového balíčku.

Senát doporučil snížit daň z přidané hodnoty na vybrané služby řemeslníků a točené pivo na deset procent už nyní daňovým balíčkem. Vláda s tím počítá až v novele o elektronické evidenci tržeb, kterou projednává Sněmovna. Spotřební daň na lahvové pivo horní komora doporučila snížit o šest haléřů na litr, podotkl předseda ODS Petr Fiala. Senátní změny, o nichž bude nyní rozhodovat Sněmovna, podpořili také opoziční Piráti.

ODS neúspěšně žádala Sněmovnu, aby vyzvala vládu k podpoře českých zemědělců a výrobců potravin. Podle Veroniky Vrecionové (ODS) by vláda měla podpořit stanovení maximální výše plateb zemědělcům. Ušetřenými penězi by měla zlepšit konkurenceschopnost výrobků malých a středně velkých českých zemědělců. Vrecionová to označila za lepší cestu než kontroly dováženého levnějšího masa z Polska. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) podle poslankyně udělal chybu, že zavedení těchto kontrol nekonzultoval s Evropskou komisí.

Sněmovna naopak podpořila Skopečkův návrh, aby uctila zásluhy prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína v souvislosti se stoletým výročím české měny. Během březnové schůze by se tak měla usnést na tom, že "Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu, českou korunu". Poslanci naopak odmítli projednat navazující návrh předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska o tom, že "bavorský sládek Josef Groll se zasloužil o věhlas českého piva", neboť roku 1842 jako první vyrobil plzeňské pivo v tehdejším měšťanském pivovaru.

Občanští demokraté chtějí také Sněmovně navrhnout, aby požádala vládu o vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. Žádost by měla provázet novelu lesního zákona, která by měla usnadnit boj s kůrovcem a kterou chce ANO prosadit už v prvním kole sněmovního projednávání.


Zdroj: ČTK, 6. 3. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.07.2020 09:43