Agris.cz - agrární portál

Konzumace slazených nápojů ve školách klesá, vyplývá ze studie

13. 2. 2019 | ČTK

Konzumace slazených nápojů ve školách v posledních letech klesá. Vyplývá to z mezinárodní Studie o dětech a jejich zdraví (HBSC), uvedl na dnešní tiskové konferenci Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci. Největší pokles je podle studie patrný u dětí ve věku 11 let. Ze školáků tohoto stáří popíjí podle letošního průzkumu sladké nápoje 11 procent dívek a 14 procent chlapců. Před čtyřmi roky bylo v obou kategoriích každodenních konzumentů o dva procentní body více. U patnáctiletých dětí každodenní konzumace u chlapců stagnovala na 17 procentech respondentů, u dívek klesla o procentní bod na 13 procent.

Nově začala studie zjišťovat i pití energetických nápojů - denně je podle ní pijí 3,3 procenta školáků. Podle Kalmana má skoro 11 procent dětí ve věku 13 a 15 let sklony k rizikové konzumaci energetických nápojů, tedy že je pijí minimálně dvakrát týdně. Skoro 60 procent dětí nepije energetické nápoje vůbec. Chlapci pak pijí energetické nápoje 2,5krát častěji než dívky.

Z hlediska krajů se nejvíce energetické nápoje pijí ve školách v Ústeckém kraji (20,5 procenta respondentů), v Libereckém (15,7 procenta) a v Karlovarském kraji (13,7 procent), naopak nejméně v Praze (7,7 procenta odpovídajících).

Souvislost s pitím energetických nápojů má přitom podle studie pravidelné kouření, opakovaná opilost nebo užívání marihuany. U slazených nápojů také, ale v menší míře. Děti, které pijí energetické nápoje také trpí častěji depresemi, bolestmi hlavy nebo jsou podrážděné, více času také tráví u počítače.

Data organizace sbírala loni od května do června na vzorku 13.377 dětí ze 665 tříd ve 234 školách.

Od předloňského roku začala na školách platit takzvaná pamlsková vyhláška, která zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a prodejních automatech. Od loňského září se sice zmírnila, školy však nadále nemůžou v automatech a bufetech prodávat slazené nebo energetické nápoje. Zda se tento zákaz do údajů za loňský rok promítl, studie nezjišťovala.

drh rdo


Zdroj: ČTK, 13. 2. 2019





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 05.05.2024 22:32