Agris.cz - agrární portál

Farma rodiny Kuncovy - stříbrná medaile v programu Pestrá krajina 2018

21. 1. 2019 | ASZ

Farma rodiny Kuncovy (ASZ Žďár nad Sázavou) ve Skleném na Českomoravské Vrchovině je zaměřena na chov masného skotu a tomu je také přizpůsobena skladba plodin - kromě travních porostů je to jednoduchý osevní postup zejména krmných plodin, který v kombinaci s navracením hnoje půdu nedegraduje. K ocenění stříbrnou medailí v programu Asociace soukromého zemědělství ČR Pestrá krajina 2018 přispělo také to, že Kuncovi před čtyřmi lety vybudovali ukázkový mokřad s vodními tůněmi, který ožil mnoha druhy rostlin a živočichů, jež sem chodí pozorovat děti v rámci výukových programů.

Farma rodiny Kuncovy hospodaří v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v nadmořské výšce 755 metrů. Zajímavostí je umístění obce, která se nachází na bývalé zemské hranici, její větší část je na Moravě a okraje katastru zasahují do Čech. Pan Jiří Kunc s rodinou hospodaří na 135 hektarech složených z luk, pastvin a orné půdy včetně mokřadu.

I přes umístění farmy a pozemků v horské oblasti, v samém srdci Žďárských vrchů s nadmořskou výškou mezi 600 až 780 metry, se daří na orné půdě dosahovat u pěstovaných obilovin špičkových výnosů. Jednoduchý osevní postup skládající se z ozimé pšenice, jarního ječmene, ovsa a lupiny pozemky nedegraduje. Dostatek hnoje a jeho aplikace na pozemky vede ke zvýšení kvality pozemků a půda je nadále v dobré kondici.

Rodina se specializuje na volný pastevní chov základního stáda 30 kusů krav společně s plemenným býkem. V moderní stáji s hlubokou podestýlkou o kapacitě 70 kusů pak realizují intenzivní výkrm býků. Pro potřeby rodiny jsou na farmě chována další drobná zvířata. Na chodu hospodářství se podílí celá rodina, pan Kunc spolu s manželkou, rodiči a dětmi.

S jistou dávkou hrdosti nám Kuncovi představili také mokřad s vodními tůněmi, který vybudovali v roce 2014. Od této doby přírodní prvek o rozloze 0,28 hektaru ožil mnoha významnými lokálními druhy rostlin a živočichů. Záměr koncipovaný jako prvek revitalizace krajiny v rámci opatření ke zlepšení životního prostředí se zcela naplnil a je opravdu dobře začleněn do krajiny. Mokřad již jako přirozená součást krajiny žije svým životem s výskytem například skokana krátkonohého, skokana hnědého, rosničky zelené, čolka horského i obecného, šídla sítinového a páskovce proužkovaného včetně rostlin jako je jetel kaštanový, leknín bílý a řasa skleněnka křehká.

Zajímavý prvek, který i v době velkého sucha dobře plní úlohu zadržení vody v krajině, se stal cílem vycházek nejen místních, ale dostal se také do povědomí mnohým rekreantům. Lokalita mokřadu s tůněmi je též využívána k výukovým programům pro žáky se zaměřením na pozorování živočichů. Kuncovi mají zájem o život v obci a napomáhají s jeho chodem, ze společné debaty byly patrné velké znalosti a zájem o historii obce. Manželka hospodáře, paní Kuncová, také vede kroniku obce Sklené.

 

Z podkladů odborné komise programu Pestrá krajina zpracoval Stanislav Rampas


Zdroj: ASZ, 21. 1. 2019





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 27.04.2024 12:12