Agris.cz - agrární portál

Kdo půjde z kola ven? Stovka zaměstnanců Zetoru už ví, že dostane výpověď

3. 1. 2019 | ČT 24

Zhruba stovka zaměstnanců brněnské společnosti Zetor už podle odborářů ví, že dostane výpověď. Nejpozději do konce března chce výrobce traktorů propustit až 260 lidí. Bez práce ale zaměstnanci zřejmě dlouho nezůstanou. Zájem o ně mají nejen firmy z Brna a okolí.

„To vám nepřeji zažít, s kolegy jsme byli jak opaření. Já vím, že jsem na černé listině. Vím, že dostanu takzvaného černého Petra, podnikl jsem už nějaké kroky a rozeslal životopisy,“ uvedl Pavel Petržela, který v Zetoru pracuje už 37 let. 

Většina zbývajících zaměstnanců se podle odborářů informaci o svém propuštění dozví v polovině ledna, nejpozději koncem měsíce. „I jiné firmy řeší problém v segmentu výroby traktorů, ty poklesy tam jsou. Co se týče propouštění zaměstnanců, je i jinde, ale postupnější,“ řekl šéf odborářů Zetoru Alois Kazelle.

Výpovědní lhůta začne zaměstnancům plynout prvního února. Je ale možné, že část zaměstnanců přistoupí na dohodu.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že na pracovním trhu bude o uvolněné zaměstnance velký zájem. „Pracovní trh v Jihomoravském kraji nabízí tisíce pracovních míst pro technicky kvalifikované pracovníky. Poptávka po nich dvojnásobně převyšuje aktuální počet uchazečů o práci. Jsem proto přesvědčen, že lidé bez problémů získají novou práci,“ řekl Hanák.

Zetor musel investovat do modernizace 

Pro propouštění zaměstnanců a plošné snižování mezd se vedení Zetoru rozhodlo kvůli horším obchodním výsledkům v první polovině letošního roku. Vedení očekávalo, že ve druhé polovině roku poptávka stoupne, to se ale nestalo. Kvůli změnám legislativy musel podnik navíc investovat do modernizace všech modelových řad traktorů a nedokázal cenově konkurovat globálním hráčům na trhu.

„Jako výrobce traktorů, který v globálním měřítku vyrábí menší počet kusů, se vypořádáváme s faktem, že nás legislativa nutí investovat do modernizace a vývoje produktů s nízkou přidanou funkční hodnotou pro zákazníka a to má za následek zdražování traktorů.“

Marián Lipovskývýkonný ředitel Zetoru

Podle výročních zpráv klesají Zetoru už několik let tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, v loňském roce to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.

AUTOR pes

zdroj: ČT24/ČTK


Zdroj: ČT 24, 3. 1. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.06.2019 05:59