MŽP posoudí, jak zasahovat proti kůrovci tam, kde žijí tetřevi

Svaz šumavských obcí se obává, že kvůli ochraně tetřeva hlušce ministerstvo životního prostředí omezí v Národním parku Šumava zásahy proti kůrovci. Záměr postupu proti kůrovci v místech ochrany tetřeva nyní prochází posuzováním vlivů na životní prostředí (EIA). Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka nechává vedení parku záměr posoudit, aby mohlo proti kůrovci zasahovat i v místech výskytu tetřeva a neohrozilo jeho populaci. Zároveň se správa chce vyhnout hrozbě pokut. Je podle něj možné, že po posouzení budou naopak zásahy širší.

Podle kritiky ze strany šumavských obcí záměr ve všech sedmi variantách předpokládá, že stávající rozsah zásahů proti kůrovci bude utlumen. "Z toho lze usuzovat, že oznámení záměru je motivováno jedině záměrem dosáhnout stavu, kdy většina lesní plochy Národního parku Šumava bude podrobena bezzásahovému režimu," uvedli starostové v tiskové zprávě. Předseda svazu Petr Málek současně upozornil, že omezení by se mělo podle dokumentů týkat i dalších vlastníků šumavských lesů.

"Posuzování vlivů je vztaženo na celou Ptačí oblast Šumava, kde se tetřev vyskytuje, tedy i na místa jiných vlastníků, například na pozemcích Kašperských Hor a třeba i Lesů ČR, a to z důvodu vyhodnocení kumulativnosti vlivů. Proces EIA a jeho varianty budou ukončeny stanoviskem ministerstva, které bude závazné pouze pro Správu NP Šumava a následný management na územích, které spravuje," uvedl Dvořák v tiskové zpráva. I proto podle něj správa nemusela záměr konzultovat s ostatními vlastníky pozemků.

Starostové podle Dvořáka mylně usuzují, že záměrem správy je omezit zásahy proti kůrovci. EIA může okruh zásahů a možnosti, jak a jakými prostředky s kůrovcem bojovat, naopak rozšířit, uvedl. Jak dlouho bude posuzování trvat, nechtěl odhadovat. Proces nicméně většinou trvá měsíce.

Správa parku podle Dvořáka už dva roky postupuje tak, aby s jistotou neohrozila populaci tetřeva, to znamená, že každý rok vymezuje zásahy takovým způsobem, aby jejich plocha nepřekročila jedno procento plochy výskytu tetřeva. "Takový postup je relativně přísný, přesto jsme dokázali zlikvidovat polomy v objemu přes 200 tisíc metrů krychlových, které loni způsobily větrné smršti v jižní části národního parku," uvedl.

V šumavském parku zhruba před šesti lety žilo podle odhadů přírodovědců asi 350 tetřevů, monitorování výskytu tetřeva na česko-německém pomezí zjistilo tehdy dohromady až 550 jedinců. Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku loni zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na nové zjištění populace tetřevovitých ptáků, vedle tetřeva hlušce také tetřívka obecného a jeřábka lesního.

rem mha

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Kůrovcová kalamita:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info