Agris.cz - agrární portál

Šlapanice mohou začít se sanací zamořeného areálu, dostanou dotaci od MŽP

13. 6. 2018 | Ministerstvo životního prostředí

Šlapanice na Brněnsku se po desítkách let zbaví nebezpečné ekologické zátěže. Ministerstvo životního prostředí dnes obci schválilo dotaci ve výši 147 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí. Město tak může začít s likvidací silně zamořeného průmyslového areálu ICEC, který léta ohrožuje životní prostředí a zdraví obyvatel.

Šlapanice na Brněnsku se po desítkách let zbaví nebezpečné ekologické zátěže. Ministerstvo životního prostředí dnes obci schválilo dotaci ve výši 147 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí. Město tak může začít s likvidací silně zamořeného průmyslového areálu ICEC, který léta ohrožuje životní prostředí a zdraví obyvatel.

„Ministerstvo životního prostředí začalo jednat se Šlapanicemi zhruba před rokem a díky společným konzultacím se podařilo najít způsob, jak zařadit projekt do podpory z evropských fondů. Poté mohla být zahájena příprava všeho potřebného, od analýzy rizik, přes odkup areálu až po podání žádosti o podporu z Operačního programu Životní prostředí. Letitý problém se tak konečně podaří vyřešit,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Pro naši obec je to úžasná zpráva a obrovské zadostiučinění, protože po několika letech zamořený areál konečně přestane ohrožovat zdraví obyvatel i životní prostředí. Prakticky okamžitě bude vytvořen projekční tým, tak aby se se sanačními pracemi mohlo začít co nejdříve,“ říká starostka obce Šlapanice Michaela Trněná.

Ke kontaminaci spodních vod a půdy na území areálu bývalé společnosti ICEC Šlapanice docházelo zejména od 30. do 70. let minulého století, kdy zde probíhala výroba lepenek a podlahových krytin z kamenouhelného dehtu a ropy. Rozšíření kontaminace bylo způsobeno jednak přirozeným prouděním podzemních vod, podzemními inženýrskými sítěmi a původní soustavou rybníků a nádrží, do nichž byly vypouštěny fenolové vody z výroby. Od té doby obyvatele ohrožují fenoly a další ropné látky, které se šíří do okolí a ohrožují půdu i spodní vody.

Areál se podařilo částečně sanovat již v roce 2003, kdy ministerstvo na sanaci škod poslalo 85 milionů korun. Až současnému zastupitelstvu se ale podařilo v loňském roce areál odkoupit a zahájit přípravu druhé etapy sanace, která zátěž definitivně odstraní. „Nápravná opatření budou zahrnovat demolici stavebních konstrukcí, výstavbu a zprovoznění drénů na okrajích areálu, odtěžení kontaminovaných zemin a podzemních konstrukcí a sanaci podzemní vody formou sanačního čerpání,“ popisuje ministr Richard Brabec.

Společně s projektem Šlapanic byla schválena dotace i dalším sedmi projektům na odstranění ekologických zátěží. Celkem půjde na jejich sanaci 944 milionů korun. Vyčištění lokalit zamořených jedovatými látkami se tak dočká například i město Nový Bydžov nebo několik podniků v Libereckém kraji. Výběrová komise OPŽP na svém posledním jednání ale neschvalovala jen projekty zaměřené na odstranění ekologických zátěží. Dotaci 218 milionů korun si mezi sebou rozdělí dalších 61 projektů z různých oblastí. Finanční prostředky poputují obcím na protipovodňová opatření, hospodaření se srážkovou vodou nebo na zlepšení městské zeleně.

Kontakt pro média:

Tiskové oddělení MŽPTel.: 267 122 944 nebo 267 122 534E-mail: tiskove@mzp.cz

Lucie Früblingovátisková mluvčí SFŽP ČRMobil: +420 733 142 625Tel.: +420 267 994 150E-mail: komunikace@sfzp.cz


Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, 13. 6. 2018





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.04.2024 12:40