Milek vyzval starosty, aby v lesích obcí netěžili, pokud nemusí

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) na dnešním setkání v Jihlavě vyzval starosty, aby netěžili zdravé stromy v obecních lesích. Zvyšovali by tím přetlak dřeva na trhu, který je už tak přesycený kvůli suchu a kůrovci. Uvedl, že Lesy ČR začnou vytvářet sklady dřeva, o jeho využití bude zřejmě rozhodovat vláda. Jedna z možných variant je podle Milka spálit v elektrárnách část méně kvalitního dřeva, které nebude možné upotřebit jinak.

Ministr vyzval starosty, aby následovali Lesy ČR, které zastavily úmyslné těžby zkraje roku. "Pokud to pro vás není nezbytně nutné, že musíte v tuto dobu těžit zdravé stromy, abyste je netěžili. Umožňuje vám to zákon," řekl Milek. Těžit podle něj mohou kdykoliv během deseti let, protože lesníci mají dlouhodobé hospodářské plány, a teď by obce na prodeji dřeva tratily.

Pokles ceny dřeva je podle Milka přirozený, protože s kůrovcem bojují i lesníci v okolních státech, nejvíc kalamitního dřeva na hektar je podle něj na Slovensku. Zpracovatelé dřeva ve střední Evropě jsou momentálně přesycení, uvedl.

V Česku začala tento měsíc platit novela lesnické vyhlášky, od níž si stát slibuje zrychlení boje s kůrovcem. Nyní ministerstvo připravuje vyhlášku týkající se postupu při obnovování porostů, uvedl Milek. Stát by podle něj chtěl také motivovat zpracovatele, aby nakoupili více dřeva do zásoby. Lesníci plánovali vytváření skládek, kde by bylo dřevo uloženo pod závlahou, aby se dál nekazilo. "Bohužel, s vodou je situace jaká je," podotkl ministr. Proto bude ve státních lesích jen část uskladněného dřeva pod závlahami a lesy budou zkoušet jiné metody jeho ochrany.

 

Věra Stejskalová kš

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Kůrovcová kalamita:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info