Agris.cz - agrární portál

Čtyři tipy, jak předcházet plísni okurkové

28. 5. 2018 | Denik.cz

Plíseň okurková je velmi agresivní choroba, která dokáže způsobit úhyn celých rostlin během několika dnů. V jejím případě proto obzvlášť platí, že nejlepším lékem je prevence.

Čerstvý vzduch

Výtrusy plísně okurkové k nám zanáší vítr z jižní Evropy, kde je teplejší podnebí a kde tato houba přežívá zimu. Listy rostlin plíseň napadá zejména za vlhka při teplotě mezi 20 až 25°C. Okurky proto musíme chránit v první řadě před vlhkostí. Vybíráme pro ně slunné a vzdušné stanoviště, kde přirozeně proudí čerstvý vzduch. Skleníky s okurkami je třeba vydatně větrat, rostliny se nesmí zapařit.

Opěrná síť

Okurky patří k popínavým rostlinám a lépe prospívají, když šplhají po opoře. Pokud je necháte plazit po zemi, budou více ohroženy vlhkostí a riziko plísně se značně zvýší. Naopak na opěrné síti budou rostliny více vystaveny proudícímu vzduchu, listy rychleji proschnou, a navíc se budete radovat z čistých, hlínou nezamazaných plodů.

Odolné kultivary

Na zákeřnou plíseň by se mělo myslet dlouho dopředu, nejlépe už při výsadbě. Čím dříve okurky vysadíte, tím dříve odplodí a při troše štěstí se hlavnímu období invaze plísně zcela vyhnete. Některé kultivary jsou vůči chorobám odolnější - nelze na to stoprocentně spoléhat a podceňovat ostatní preventivní kroky, ale výběrem odolného kultivaru riziko plísně aspoň snížíte. Osvědčenými odrůdami jsou v tomto směru například Altaj F1, Regina F1, Karolina F1, Linda F1 MIX, Natalie F1 a salátovka Markyza F1.

Preventivní postřiky

Z chemických postřiků se na okurky preventivně používají například přípravky Acrobat, Previcur, Ortiva nebo Champion. Při aplikaci nezapomeňte ošetřit i spodní části listů, které bývají více vystaveny vlhkosti. Pokud se vám nechce používat chemii, můžete zkusit recept našich babiček a vyrobit postřik ze strouhaného křenu vylouhovaného ve vodě.

 

Autor: redakce


Zdroj: Denik.cz, 28. 5. 2018





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 16:29